Obchody 101 rocznicy Bitwy pod Komarowem były organizowane pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W sobotę 28 sierpnia w świetlicy w Wolicy Śniatyckiej rozpoczęła się uroczystość obchodów 101 rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem. W programie był „Koncert pieśni patriotycznej i żołnierskiej” w wykonaniu  Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej działającej przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Pełen patriotyzmu i głębokich treści występ został nagrodzony gromkimi brawami przez widzów.

Podczas sobotniej uroczystości, nawiązując do tradycji ułańskich, druhowie z jednostki OSP Antoniówka palili  ognisko pamięci o bohaterach zwycięskiej Bitwy pod Komarowem 1920, przy którym mieszkańcy naszej gminy wzorem przedwojennych ułanów śpiewali piosenki żołnierskie. Wójt Gminy Komarów-Osada wraz z uczestnikami uroczystości złożyli wieniec na mogiłach poległych w bitwie.

Wiązankę kwiatów złożono w Antoniówce przy  obelisku pamięci 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego oraz na mogile poległych w bitwie 31 sierpnia 1920r  na cmentarzu parafialnym w Komarowie-Osadzie.

W niedzielę 29 sierpnia w kościele św. Trójcy w Komarowie uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji poległych w zwycięskiej bitwie pod Komarowem 1920r, którą poprzedził koncert chóru „Pasjonata”.

Po mszy św. gości powitała Wójt Gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska przypominając historię bitwy, historię jej obchodów i  miejsca pamięci.

Generał Dywizji dr Jarosław Gromadziński odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Podkreślił ogromne męstwo, poświęcenie i umiejętności polskich żołnierzy, ułanów i szwoleżerów, którzy potrafili pokonać niezwykle groźną Konarmię Budionnego zmuszając ją do odwrotu.

Głos zabrał wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, który odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Premier w liście podkreślił znaczenie zwycięskiej bitwy pod Komarowem dla Polski i Europy. Dziękował organizatorom za kultywowanie pamięci o bohaterach tej niezwykłej „Wiktorii” pod Komarowem.

Po przemówieniach nastąpił ceremoniał wojskowy, meldunek generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu złożył dowódca uroczystości major Michał Iwanicki, następnie wciągnięto flagę państwową na maszt oraz odegrano hymn państwowy.

W dalszej części uroczystości zostały wręczone statuetki za wieloletnią i aktywną działalność społeczną na rzecz Gminy Komarów-Osada. Statuetki otrzymali:

Pan Tomasz Bajwoluk

Pani Ewa Barczyńska

Pani Jadwiga Bochen

Pan Krzysztof Romańczuk

Pan Andrzej Szeremeta

Po apelu pamięci i salwie honorowej zostały złożone wieńce pod Pomnikiem Chwały Jazdy Polskiej  znajdującym się na placu kościelnym.

Dalsza część uroczystych obchodów 101 rocznicy Bitwy pod Komarowem przeniosła się na halę sportową przy Szkole Podstawowej im, Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie. Głos zabrał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, który z szacunkiem i uznaniem odniósł się do wszystkich przybyłych na dalszą część uroczystości. Podkreślił, że kultywowanie pamięci o wydarzeniach Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem z 1920 r. to chlubna historia z której powinniśmy być dumni, bo to wspaniały triumf wolności.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Wydarzeniu Wiktorii Komarowskiej towarzyszyła również wystawa poświęcona Bitwie pod Komarowem, na której można było obejrzeć mapy sytuacyjne bitwy i archiwalne zdjęcia z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się fotografie pokazujące obchody rocznicowe, oficjalnie organizowane od 1990 roku przez Gminę Komarów-Osada.

Niezwykle piękną inicjatywę podjął Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy OSP Komarów-Osada, organizując w niedzielę akcję poboru krwi pod hasłem „Dziś bohaterowie oddają krew, by ratować zdrowie i życie innych”. W czasie trwania akcji zebrano 7 litrów krwi.

 W uroczystych obchodach 101 Rocznicy Bitwy pod Komarowem udział wzięli m.in.:

 • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Dąbrowska-Banaszek
 • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Pan Marcin Romanowski
 • Wicewojewoda Lubelski Pan Bolesław Gzik
 • Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński
 • Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował płk. Andrzej Kupis
 • Zastępca dowódcy 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie płk. Wacław Samocik
 • Dowódcę 1 Warszawskiej Brygady Pancerne w Wesołej reprezentował ppłk Hilary Pitkiewicz
 • Zastępca dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Hubert Trusiuk
 • Dowódca 19 Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie ppłk Jacek Chmielewski
 • Dowódca 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego ppłk Sebastian Grell
 • Dowódca 18 Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu płk Radosław Kudraj
 • Komendanta 32 Wojskowego Oddziału Gospodarczego reprezentował mjr. Zbigniew Gawryś
 • Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu ppłk Wojciech Witek
 • Wydział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie reprezentował kpt Arkadiusz Przychodzki
 • Komendant Placówki Żandarmerii Wojskowej w Zamościu st. chor. sztab. Adam Ładosz
 • Uczestnicy II rajdu weteranów Wojska Polskiego z Prezesem Zbigniewem Cholewą
 • Starosta Zamojski Pan Stanisław Grześko
 • Burmistrz miasta Szczebrzeszyn Pan Henryk Matej
 • Burmistrz miasta Tyszowce Pan Andrzej Podgórski
 • Wójt Gminy Łabunie Pan Mariusz Kukiełka
 • Ksiądz Witold Mikulski
 • Ksiądz ppłk Mariusz Antczak – kapelan garnizonu Chełm
 • Ksiądz Stanisław Czenczek
 • Ksiądz Sławomir Bylina
 • Ksiądz Kazimierz Kuśmierz
 • Ksiądz Sławomir Jakubiec
 • Ojciec Jacek Skupień
 • Ojciec Krzysztof Frąckiewicz
 • Dziekan i proboszcz naszej parafii dr Franciszek Nieckarz
 • Członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prof. dr hab. Roman Niźnikowski
 • Przewodniczący Rady Gminy Miączyn Pan Sylwester Domino
 • Radny Powiatu Pan Stanisław Barteczko
 • Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu mł. inspektor Dariusz Godlewski
 • Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu reprezentował młodszy brygadier Andrzej Szozda
 • Druhowie z gminnych jednostek OSP z Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Krzysztofem Romańczukiem
 • Honorowy Prezes Związku OSP RP Zarządu Oddziału Powiatowego w Zamościu płk Mieczysław Skiba
 • Prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej Jan Znamiec
 • Formacje Kawalerii Ochotniczej reprezentującej barwy Kawalerii II RP z całej Polski
 • Delegacje pocztów sztandarowych i proporczykowych pułków kawalerii dziedziczących tradycje walczących w bitwie pod Komarowem w 1920 roku
 • Członkowie Związków Piłsudczyków RP z Kraśnika z gen. brygady Stanisławem Olszewskim
 • Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa na czele z Andrzejem Anyszkiewiczem
 • Potomkowie uczestników walk pod Komarowem
 • Stowarzyszenie Pamięci Polskich „Termopil” i Kresów z prezesem Stanisławem Szarzyńskim
 • Środowiska kombatanckie
 • Przewodniczący Stowarzyszenia Internowani Zamojszczyzny Pan Jerzy Zacharow
 • Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie Pan Michał Bętkowski
 • Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu Pani Krystyna Bondyra
 • Wojskowa Orkiestra Dęta z Rzeszowa pod kierownictwem kapelmistrzyni Pani porucznik Agaty Ćwiklak
 • Zespół Pasjonata działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie
 • Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej na czele z Panią Grażyną Temporowicz
 • Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta
 • Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z Zamościa

Adresy z życzeniami szacunku i najlepszych życzeń dla wszystkich zgromadzonych na uroczystości przesłali

 • Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki
 • Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman
 • Burmistrz miasta Hrubieszów Marta Majewska
 • Tadeusz i Czesław Olszewscy z Warszawy
 • rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich

Uroczystość prowadziła Pani Anna Kupiec-Niedźwiedź

Organizatorzy:

Rada Gminy, Wójt Gminy Komarów-Osada

19 Batalion  Zmechanizowany w Chełmie  imienia 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze

Uroczystość obchodów 101 Rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego. Obchody realizowane są w ramach projektu pod nazwą „ Bitwa pod Komarowem 1920- tożsamość i dziedzictwo” dofinansowanego przez Narodowy Instytut  Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, którego realizatorem jest Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze  w Komarowie-Osadzie.

 

Przemówienie Wójta Gminy Komarów-Osada

Dzisiejsza uroczystość patriotyczno-religijna przypomina o największej bitwie kawaleryjskiej w dziejach Polski i Europy. Zwycięstwo w tej bitwie miało ogromny wpływ na dalszy przebieg wojny polsko-bolszewickiej. To również ważna lekcja historii dla młodego pokolenia, które należy uczyć historii na podstawie naszych wielkich zwycięstw.

W dniu 31 sierpnia 1920 roku wczesnym rankiem na polach Wolicy Śniatyckiej doszło do wielkiego boju kawalerii polskiej z przeważającą siłą oddziałów bolszewickich. Uczestniczyła w niej też artyleria i piechota, większość działań przypadło na walkę formacji kawaleryjskich w szyku  konnym z użyciem broni białej. Bitwa uznana przez historyków za jedną z przełomowych bitew w historii świata.

Pod Komarowem ułani polskiej I Dywizji Jazdy Pułkownika Juliusza Rómmla pokonali kozaków I Armii Konnej generała Siemiona Budionnego.

W wyniku całodziennej walki, a był to śmiertelny, zacięty i krwawy bój, Polska I Dywizja Jazdy odparła natarcie czterokrotnie silniejszego przeciwnika i po zadaniu mu znaczących strat- zmusiła go do zmiany kierunku i odwrotu. Bój konny trwał cały dzień. W przebiegu bitwy zarysowały się dwa kompleksy wydarzeń. Pierwszy etap to bitwa przedpołudniowa, drugi etap to bitwa wieczorna. Przez cały dzień zaangażowanie ułanów było ogromne.

Nieprzyjaciel ufny w swe siły szedł pewny siebie, a ułani z wielką determinacją szli do szarży jedna po drugiej, bo honor żołnierski tak im nakazywał. Skala całodziennych zmagań w rejonie Komarowa, ich zaciekłość w zmieniającym się co chwila teatrze wojennym, doskonałe dowodzenie i wyszkolenie polskich pułków kawaleryjskich oraz działania z artylerią nie tylko powstrzymały Budionnego w jego marszu, ale zadała im klęskę, z której nie mogli się otrząsnąć do końca działań wojennych.

W tym miejscu chciałabym podkreślić dokonania grupy kryptologów którymi kierował porucznik Jan Kowalewski. Grupa tych genialnych analityków złamała szyfry armii czerwonej co dało Polskiemu Sztabowi Generalnemu możliwość dokładnej orientacji o kierunku i przemieszczaniu się sił nieprzyjaciela

Wojna polsko – bolszewicka była wyjątkowa nie tylko ze względu na rozmach operacji i specyfikę działań na ogromnych przestrzeniach. Miała swoją patriotyczną wymowę. Polski opór powstrzymał ekspansję komunistycznych rewolucji na kraje Europy zachodniej i spoił młody organizm Rzeczypospolitej.

My mieszkańcy gminy jesteśmy niezmiernie dumni, że to właśnie tutaj na ziemi komarowskiej została powstrzymana „nawałnica wojsk bolszewickich”. Komarowianie nigdy nie byli obojętni, gdy  ojczyzna była w potrzebie. Niejednokrotnie walczyli o jej wolność. Byli wśród powstańców styczniowych, walczyli na frontach I i II wojny światowej wierni zasadom „za wolność waszą i naszą”. Dlatego w dniu wczorajszym złożyliśmy wieńce również w tych miejscach które, upamiętniają wydarzenia z tamtego okresu.

Nawiązując do tradycji ułanów, którzy przed II wojną światową co roku w ostatnią niedzielę sierpnia przyjeżdżali z całej Polski do Wolicy Śniatyckiej tam palili ogniska i śpiewali pieśni patriotyczne.  W ten sposób oddawali hołd swoim poległym kolegom. Młodzież szkolna pod okiem wychowawców i druhów strażaków w dniu wczorajszym paliła „ ogniska pamięci” Kawalerzyści biorący udział w bitwie chcieli postawić w tym miejscu, Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Został nawet wykonany projekt tego pomnika. Jednak II Wojna Światowa zniweczyła te plany. To miejsce dla Nich było a dla Nas jest miejscem szczególnym. Dlatego teren miejsca pamięci został wpisany do rejestru zabytków. Zadbaliśmy, aby działka znajdująca się przed mogiłą również stanowiła własność samorządu.

Myśleliśmy, że może w przyszłości  przydać się pod budowę pomnika. Jestem głęboko przekonana tak jak i mieszkańcy naszej gminy, że powinniśmy szanować to miejsce które zostało wybrane przez samych uczestników bitwy. 

W ubiegłym roku gmina wykonała ogrodzenie tego miejsca, przy ogromnym wsparciu środków finansowych z budżetu Państwa.

Panie Wojewodo,

Dziękujemy                   

 

Znaczenie Bitwy pod Komarowem zostało upamiętnione na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pośród innych miejsc walk i chwały polskiego oręża. A ziemia z pola bitwy znajduje się w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Dlatego powinniśmy to szanować.Należy wspomnieć, że przez wiele lat starano się przemilczeć i nie wspominać o wydarzeniach z 1920 roku.

Jednak ludzie pamiętali zawsze. Kadra pedagogiczna wraz z młodzieżą szkolną i mieszkańcy Wolicy Śniatyckiej otaczali opieką miejsca pamięci. Ważną rolę w pielęgnowaniu prawdy historycznej odegrali również miejscowi księża.”Bitwa godna Sienkiewiczowskiego pióra stała się też inspiracją do powstania tryptyku pod tytułem „ Bitwa pod Komarowem pędzla Jerzego Kossaka, który w latach 30 zapoznał się z panoramą tej niezwykłej bitwy.

W 2013 roku Minister Obrony Narodowej, Rocznicę Bitwy pod Komarowem ustanowił Świętem Kawalerii Polskiej. Po naszych uroczystościach odbędą się pokazy kunsztu Wojska Polskiego i Kawaleryjskiego. A ułani przedstawią inscenizację epizodów Bitwy pod Komarowem. Pokazy odbędą się na polach Wolicy Śniatyckiej. Komarowska Potrzeba Zaprasza.

Szanowni Państwo,

W 101 Rocznicę Bitwy pod Komarowem pamiętajmy o żołnierzach ułanach, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swe życie. Nie zapominajmy również o przelanej krwi przez żołnierzy I i II wojny światowej. Zachowajmy ich w sercu i pamięci. Pamiętajmy również o naszym wspaniałym rodaku śp. dr Wiesławie Lipko, który 31 lat temu wspólnie z władzami gminy zorganizował pierwsze oficjalne uroczystości, na które przyjechało wielu zacnych gości z całej Polski. Byli też starsi wiarusi z pod Krakowa, Poznania, Lublina, Zamościa i Tomaszowa. Większość z nich ukochała Komarów i przyjeżdżają każdego roku.

Oni to skutecznie zapalili innych kawalerzystów i Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”, które to od 2007 r. organizuje przepiękne pokazy kawalerii i inscenizację epizodów bitwy pod Komarowem. Dziękuję im za to.

We współczesnej Rzeczypospolitej patriotyzm potrzebny jest w czasie pokoju, powinien  przejawiać się w zaangażowaniu w sprawy publiczne i budowę demokratycznej Polski.

Powinniśmy brać przykład z naszych przodków, wspaniałych dowódców i strategów,  wyciągać wnioski z przeszłości, realnie oceniać co jest dobre a co złe. Jesteśmy przecież lepiej wykształceni i w trudnych sprawach powinniśmy szukać dialogu dla dobra narodu i państwa polskiego. Ksiądz Józef Tiszner mówił „Wolność jest najwyższą wartością człowieka, ponieważ służy prawdzie i dobru. Ale jest wartością podstawową.

Bez wolności nie ma mowy o odbudowie osobowej tożsamości człowieka. Pamiętajmy, że tylko wolny człowiek może być szczęśliwy i może decydować o wszystkim co go dotyczy. Wolność daje jednak możliwość wyboru, za który musimy być odpowiedzialni.

Zróbmy wszystko, aby umiłowanie ojczyzny trwało w naszym narodzie, pielęgnujmy tradycję, bo w ten sposób oddamy najwyższy hołd wszystkim tym, którzy na przestrzeni wieków służyli Polsce i zapłacili za to najwyższą cenę – swoje życie. Pracujmy i żyjmy tak abyśmy mogli zapalić tych, którzy przyjdą po nas.

W dniu dzisiejszym Klub Honorowych Dawców Krwi zorganizował akcję oddawania krwi. Jest to niezwykle piękna inicjatywa i zachęcam Państwa do przyłączenia się do tej akcji.

Szanowni Państwo!

Ważne jest, aby echa zwycięskiej bitwy pod Komarowem szeroko niosły się po naszej ojczyźnie. Bo w tej bitwie zwyciężył honor oraz pragnienie wolnej ojczyzny. Pochylmy zatem w zadumie nasze głowy, niech tętent kopyt końskich i wszechobecne hura polskich kawalerzystów i żołnierzy  popłyną przez nasze serca.

Życzę wszystkim Szczęśliwego kraju w którym będziemy mogli budować pozytywny klimat codzienności w którym będzie nam się żyło bezpiecznie i godnie. A uroczystości rocznicowe niech staną się okazją do głębokiej zadumy nad doświadczeniami z przeszłości, a także niech staną się tematem do dyskusji, o wyzwaniach dnia dzisiejszego.

 

{mp4}bitwa_2021{/mp4}

Skip to content