Dla uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum z Komarowa – Osadzie każda forma edukacji jest atrakcyjna. Zwłaszcza, gdy sprzyja jej odpowiednia aura. I nie przeszkadza temu nawet fakt, że jest to dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Właśnie ostatnia wrześniowa sobota upłynęła uczniom z Komarowa – Osady na edukacji poza murami szkoły. Wraz z opiekunami uczestniczyli oni w wycieczce połączonej z udziałem w XIV Lubelskim Festiwalu Nauki.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum na Majdanku, gdzie przy Mauzoleum młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Na miejscu uczniowie wysłuchali również prelekcji przygotowanej przez nauczycielkę historii – Panią Jolantę Skowronek.

Następnie wszyscy udali się w kierunku Placu Litewskiego w Lublinie, gdzie odbywał się XIV Lubelski Festiwal Nauki, zorganizowany pod hasłem „Nauka – pomiędzy tradycją a współczesnością”. Tu zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie klas VII mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni wyższych działających na terenie województwa lubelskiego, które dla uczestników przygotowały wiele atrakcji: warsztatów tematycznych, wystaw, pokazów i ćwiczeń. Udział w festiwalu jest jedną z form realizacji działań z zakresu doradztwa zawodowego.

Kolejną atrakcją był spacer po Starym Mieście w Lublinie oraz zajęcia w Regionalnym Muzeum Cebularza, gdzie odbył się pokaz powstawania tego wspaniałego wypieku. Poza tym podczas wizyty w muzeum uczniowie poznali fakty z historii Lublina, legendę i przepis na cebularza oraz właściwości jego składników. W czasie pokazu zarówno uczniowie, jak i opiekunowie wcielili się w rolę piekarzy, przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy, które na koniec wszyscy wspólnie degustowali.

Oprócz Regionalnego Muzeum Cebularza uczniowie zwiedzali również  Muzeum Wsi Lubelskiej – jeden z największych skansenów w Polsce, który gromadzi różne przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

Uwieńczeniem sobotniego wyjazdu edukacyjnego było pamiątkowe zdjęcie przy lubelskim zamku królewskim.

Ta pozaszkolna forma edukacji jest bardzo popularna wśród uczniów z Komarowa – Osady. W ten sposób mogą dowiedzieć czegoś nowego, a przy tym zintegrować się, regenerując siły przed całoroczną nauką. Sobotni wyjazd – pełen atrakcji – z pewnością przyniesie uczniom same korzyści.

Organizatorką sobotniego wyjazdu była Pani Halina Romańczuk, a wraz z nią opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: Pani Jolanta Skowronek, Pani Katarzyna Gajewska – Pleskaczyńska oraz Pani Wiesława Posłajko.

Skip to content