Śladami słynnych rodów to hasło ostatniej w tym roku szkolnym wycieczki historyczno – przyrodniczej, podsumowującej całoroczną edukację  uczniów Publicznego Gimnazjum w Komarowie – Osadzie. Krasiczyn, Łańcut i Bolestraszyce to miejsca, o których gimnazjaliści uczyli się na lekcjach historii, biologii i geografii, a które mieli okazję osobiście zwiedzić.

 Pierwszym punktem wycieczki był renesansowo-manierystyczny, otoczony parkiem, zamek w Krasiczynie z czterema charakterystycznymi narożnymi wieżami: Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką. Przez wiele stuleci klucz do krasiczyńskiej rezydencji był w posiadaniu zacnych, polskich rodów magnackich: Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów – Potockich, Pinińskich, a od 1835 roku Sapiehów. 

            Następnie gimnazjaliści podziwiali położone 7 km na północny-wschód od Przemyśla Arboretum w Bolestraszycach, należące do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski, gdzie dla celów naukowych i hodowlanych uprawiane są najprzeróżniejsze gatunki drzew, krzewów i krzewinek. Nawiązuje ono do starych tradycji małopolskich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Zarzecza Magdaleny Morskiej – Dzieduszyckiej, Dubiecka Krasickich, Miżyńca Lubomirskich i Medyki Pawlikowskich. Atrakcją bolestraszyckiego Arboretum jest również Muzeum Przyrodnicze, a w nim m.in.  wystawy: ornitologiczna „Chrońmy ptaki” i fotograficzna „XXX lat Arboretum Bolestraszyce”. Z Bolestraszycami wiążą się m.in. nazwiska Drohojowskich, Michałowskich i  Zajączkowskich.

            Ostatnim etapem wycieczki był otoczony wspaniałym parkiem bastionowy zamek w Łańcucie, należący kolejno do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Uczniowie podziwiali znajdujące się w nim dzieła sztuki, salę balową, jadalnię wielką, salę kolumnową, teatr dworski oraz galerię rzeźb, a także byli w powozowni, w zamkowej oranżerii i w  storczykarni.

            Inicjatorem i organizatorem wycieczki była nauczycielka geografii – pani Anna Kopytko.

Skip to content