Halina Ważny urodzona w 1947 roku w Kadłubiskach.

Aktualnie mieszka w Śniatyczach, gdzie wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne.

Rękodziełem zajmuje się już długo, bo od wczesnego dzieciństwa. Rodzice, którzy podpatrzyli pomysł wyplatania koszy od twórców ludowych zza Buga pokazali pierwsze kroki tej pracy.

Ręcznie plecione ekologiczne kosze z rogożyny przybierały piękne kształty i stały się źródłem dochodu wielu rodzin w okolicy. Babcia Pani Haliny zdradziła tajniki prac szydełkowych, które następnie przeobrażały się w piękne serwety i inne formy przestrzenne. Te dwie techniki dominują w rękodziele i do dziś są udoskonalane poprzez autorkę, która podpatruje wzory ze stron internetowych.

Obecnie wyplatanie koszy odbywa się z materiału zastępczego czyli z papieru, a robótki mają zastosowanie w dekoracji przedmiotów np. koszyczki z płyt CD, czy plastikowe opakowania w oprawie szydełkowej. Prace Pani Haliny a szczególnie koszyki z rogożyny przed laty znalazły również swoje miejsce w jednej z warszwskich Cepelii i cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ostatnim czasie rękodzieło autorki można spotkać na kiermaszach i stoiskach twórców ludowych. Od 1968 roku Halina Ważny rozpoczęła działalność społeczną w miejscowym Kole Gospodyń w Śniatyczach. W 1975 roku włączyła się do zespołu śpiewaczego Śniatyczanki i wraz z nim brała udział i do dziś aktywnie uczestniczy w różnych imprezach scenicznych.

Skip to content