W połowie października odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja wielopokoleniowej orkiestry dętej gminy Komarów-Osada. Zespół powstał kilka miesięcy temu dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Wprawdzie w maju projekt się zakończył, ale autorzy pomysłu i władze gminy postanowiły go kontynuować i znalazły pieniądze na dalsze prowadzenie orkiestry.

Pierwsze zajęcia, finansowane przez samorząd i ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, odbyły się w marcu. Przez kolejnych kilka tygodni ponad 20-osobowa grupa muzyków przygotowywała się do nowej roli teoretycznie. W maju, również dzięki wsparciu gminy i UE, zakupiono nowe instrumenty. Po odebraniu trąbek, klarnetów, fletów, saksofonów, bębnów, puzonów, tub i talerzy, muzycy-amatorzy rozpoczęli zajęcia praktyczne. Orkiestrę poszerzono o osoby w wieku aktywności zawodowej, a środki na kontynuację przygotowań pozyskano z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tylko niewielka część muzyków grała wcześniej na instrumentach. „Większość nabywa te umiejętności od podstaw i, by wystąpić publicznie, potrzebuje co najmniej kilku miesięcy pracy” – mówią pomysłodawcy orkiestry. Wierzą jednak, że taka publiczna prezentacja dojdzie do skutku w październiku podczas oficjalnego zakończenia unijnego projektu.
Więcej na www.ias24.eu

Skip to content