24.11.2009 r. Coraz więcej firm chce budować w gminie Komarów Osada w powiecie zamojskim elektrownie wiatrowe. Analizy, którymi dysponują potencjalni inwestorzy wskazują, że mogłyby one stanąć w kilku miejscowościach południowej części gminy.

Pod uwagę są brane m.in.: Janówka Wschodnia i Zachodnia, Komarów Wieś i Osada, Wolica Brzozowa i Zubowice. To tutaj miałyby powstać tak zwane „farmy wiatrowe”, w których może być wytwarzana energia o mocy nawet do około 100 megawatów.

Wójt Wiesława Sieńkowska potwierdza, że zainteresowanych takimi inwestycjami jest już kilka firm. Zastrzega jednak, że to nie samorząd a konkretni rolnicy – właściciele działek, na których miałyby stanąć „wiatraki” będą podejmować decyzje w tej sprawie.

Na początku grudnia delegacja gminy Komarów Osada ma pojechać do Margonina w województwie wielkopolskim, gdzie takie elektrownie już stoją. Docelowo ma tam powstać 60 turbin o mocy 2 megawatów każda. To jedna z największych tego typu inwestycji nie tylko w Polsce, ale i Europie. Szacuje się, że gmina Margonin może z tego tytułu liczyć na wpływy sięgające nawet 2 milionów złotych czyli około 10 procent swojego budżetu.

Więcej na www.iaslubelskie.pl

Skip to content