„Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk …” to myśl przewodnia Gminno-Parafialnego Święta Plonów, gminy Komarów-Osada. Tradycje związane z obrzędem dożynkowym zgromadziły w tym uroczystym dniu 22 sołectwa z naszej gminy. Święto plonów rozpoczął przemarsz ulicami Komarowa-Osady korowodu dożynkowego prowadzonego przez Starostów Paulinę i Kamila Gajewskich i Wielopokoleniową Orkiestrę Dętą działającą przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie pod batutą Ryszarda Gryciaka.

Uroczystość dożynkową rozpoczęła Wójt Gminy Wiesława Sieńkowska, która powitała wszystkich mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Pani Wójt w swoim przemówieniu zauważyła szczególną rolę rolnika w życiu lokalnej społeczności, jego zaangażowanie i trud wkładany w pracę na roli oraz zaufanie, jakim ta grupa zawodowa jest obdarzana. Dziękowała wszystkim mieszkańcom za tworzenie wizerunku gminy i prace na rzecz jej rozwoju.

Pani Monika Pawłowska Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej życzyła rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy. Dziękowała im za to, że dzięki ich ciężkiej pracy nie brakuje nam tego co najważniejsze – chleba.

Mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników odprawili ks. dr Franciszek Nieckarz proboszcz i ks. Tomasz Szumowski wikariusz z parafii pw. Świętej w Trójcy w Komarowie-Osadzie. W czasie Mszy Świętej na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy i Księdza Proboszcza delegacje złożyły chleb – najpiękniejszy owoc pracy rąk ludzkich, który po mszy został rozdzielony pomiędzy uczestników. Jako pierwsi chleb wypieczony z tegorocznej mąki złożyli starostowie dożynek, Państwo Paulina i Kamil Gajewscy, a następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw:

 • Klub Seniora „Legenda”- Pani Irena Wronka i Pan Stanisław Bąk,
 • Antoniówka: Pani Justyna Antos – sołtys i Pan Tomasz Majcher,
 • Dub: Pan Andrzej Szeremeta – sołtys,
 • Huta Komarowska: Pan Jan Matuszak – sołtys i Pani Elżbieta Matuszak,
 • Janówka Wschodnia i Zachodnia: Pan Mieczysław Sokołowski-sołtys i Pani Elżbieta Małyska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich,
 • Komarów-Dolny: Pan Tomasz Kułaj- sołtys,
 • Komarów Górny: Pan Konrad Szala – sołtys z żoną Panią Małgorzatą Szala,
 • Komarów-Osada : Pani Ewelina Worobiej-sołtys i Pan Mateusz Wałaszyk,
 • Komarów-Wieś: Pan Ryszard Mazur-sołtys, Pani Władysława Tymczuk – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich,
 • Kraczew i Sosnowa-Dębowa: Pani Jadwiga Bochen – sołtys i Pan Andrzej Sendecki – sołtys,
  Krzywystok i Krzywystok-Kolonia: Pani Maria Balicka – sołtys i Pan Antoni Bełz,
 • Księżostany i Księżostany-Kolonia: Pani Katarzyna Zasuwa Radna Rady Gminy i Pan Tomasz Stopa –sołtys,
 • Ruszczyzna: Pan Zbigniew Pysiewicz –  sołtys i Pani Elżbieta Najda,
 • Śniatycze: Pan Jerzy Marucha – sołtys,
 • Swaryczów i Tuczapy – Pani Dagmara Krzyżanowska – sołtys,
 • Wolica Brzozowa – Pan Zenon Ulanowski-sołtys i Pani Małgorzata Lizak,
 • Wolica Brzozowa-Kolonia- Pan Grzegorz Bilewicz –sołtys z żoną Panią Barbarą Bilewicz,
 • Wolica Śniatycka – Pani Patrycja Bratko – sołtys i Pan Igor Sieniatyński,
 • Zubowice i Zubowice Kolonia: Pani Anna Szewczuk – sołtys i Pan Henryk Mielniczuk,
 • Pan Paweł Czop w darze złożył tegoroczny miód,
 • Pani Jadwiga Kaczorowska złożyła w darze owoce, (śliwki, jabłka)

Po zakończonej Mszy Św. barwny dożynkowy korowód przeszedł na komarowski rynek, gdzie odbyła się dalsza część  uroczystości.

Podczas święta zostały wręczone odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek Wójta Gminy Komarów-Osada przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyplomy  uznania  za „Zasługi dla Rolnictwa w Gminie Komarów-Osada”.

Odznaczenia otrzymali:

 • Mateusz Śmiech z miejscowości Krzywystok
 • Sebastian Szyprowski z miejscowości Kraczew
 • Łukasz Duziak z miejscowości Dub
 • Kamil Małyska z miejscowości Janówka Wschodnia
 • Konrad Świerszcz z miejscowości Zubowice
 • Grzegorz Dec z miejscowości Kadłubiska
 • Jerzy Małysz z miejscowości Kraczew
 • Kazimierz Jarmoła z miejscowości Śniatycze
 • Tadeusz Lis z miejscowości Księżostany Kolonia
 • Zbigniew Różaniecki z miejscowości Janówka Zachodnia
 • Krzysztof Wszoła z miejscowości Janówka Zachodnia

Delegacje z 13 miejscowości przyniosły piękne i barwne wieńce dożynkowe. Wieńce nieśli:

 • Klub Seniora „Legenda”: Pani Mieczysława Pudełko, Pani Urszula Wronka, Pani Maria Posłajko, Pani Kazimiera Osuch
 • Sołectwo Sosnowa-Dębowa i Kraczew: Pani Irena Wybenda, Pani Teresa Pachołek, Pani Halina Gorzkiewicz i Pani Stanisława Szewczuk.
 • Sołectwo Wolica Śniatycka: Pani Ewa Schab, Pani Barbara Szewczuk, Pani Renata Sieniatyńska, Pani Dorota Pokryszka
 • Sołectwo Komarów-Wieś: Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Komarowa Wsi
 • Sołectwo Komarów-Osada: Pani Barbara Pachla, Pani Ewa Bardzińska, Pan Wojciech Nabożny, Pan Karol Babiszewski.
 • Sołectwo Ruszczyzna: Pani Małgorzata Skrzyńska, Pani Katarzyna Skrzyński, Pan Stanisław Petryk i Pan Piotr Pysiewicz
 • Sołectwo Dub: Pani Alicja Zając, Pani Jolanta Grądz, Pani Joanna Dmitroca, Pani Dorota Romańczuk
 • Sołectwo Janówka Wschodnia i Zachodnia: Pan Paweł Kaczor, Pan Paweł Naworol, Pan Kamil Małyska, Pan Daniel Małyska
 • Sołectwo Antoniówka: Pan Dawid Wałasztyn, Pan Wiesław Koper, Pan Jacek Kostrubiec, Pan Kamil Metzger
 • Sołectwo Śniatycze: Pani Celina Zwolak, Pani Dorota Pyż, Pani Joanna Emerle, Pani Grażyna Jarmoła
 • Sołectwo Zubowice i Zubowice-Kolonia: Pani Małgorzata Parol, Pani Alicja Gonczarko, Pani Alicja Typek, Pani Monika Kliszcz
 • Sołectwo Swaryczów i Tuczapy: Pani Alina Pachla, Pani Wioletta Gorzkiewicz, Pani Danuta Czupryńska, Pani Dagmara Krzyżanowska
 • Sołectwo Księżostany i Księżostany-Kolonia: Pani Katarzyna Zasuwa, Pani Małgorzata Stopa, Pani Iwona Kudyk, Pani Agnieszka Bil.

Wieńce dożynkowe prezentowały się okazałe, zachwycając kształtem, bogactwem misternie wykonanych dodatków, zadziwiały pomysłowością. Obok zbóż w wieńce wplecione były owoce, warzywa, kiście jarzębiny, kaliny, polne kwiaty, zioła oraz kolorowe wstążki. W wykonanie każdego z nich autorzy włożyli wiele pracy i serca. Niełatwe więc zadanie mieli członkowie komisji konkursowej w składzie: Wójt Gminy Pani Wiesława Sieńkowska, Starosta dożynek Pan Kamil Gajewski, Pan Edward Schab – wiceprzewodniczący Rady Gminy Komarów-Osada, Pani Iwona Pełypyszyn Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie. Wszystkie wieńce zasługiwały na najwyższe uznanie. Komisja konkursowa postanowiła przyznać 5 szczególnych wyróżnień i 8 równorzędnych I miejsc. Szczególne wyróżnienie otrzymały:

 • Klub Seniora „Legenda”
 • Sołectwo Antoniówka.
 • Sołectwo Wolica Śniatycka
 • Sołectwo Ruszczyzna
 • Sołectwo Księżostany i Księżostany Kolonia

 

I miejsca otrzymały:  

 • Sołectwo Dub
 • Sołectwo Janówka Wschodnia i Zachodnia
 • Sołectwo Komarów-Osada
 • Sołectwo Komarów-Wieś
 • Sołectwo Sosnowa-Dębowa i Kraczew
 • Sołectwo Swaryczów i Tuczapy
 • Sołectwo Śniatycze
 • Sołectwo Zubowice i Zubowice-Kolonia

W trakcie kiermaszu dożynkowego „To i owo na ludowo” przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs na „Najsmaczniejsze stoisko”. W konkursie wzięło udział 6 stoisk: Koło Gospodyń Wiejskich Antoniówka, Koło Gospodyń Wiejskich Dub, Koło Gospodyń Wiejskich Komarów Wieś, Ruszczyzna, Koło Gospodyń Wiejskich Wolica Śniatycka oraz Klub Seniora „Legenda.

Komisja, w składzie: Pani Monika Pawłowska Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarz Gminy Pan Stanisław Siek, Starościna dożynek Pani Paulina Gajewska, Pan Jerzy Pałczyński Przewodniczący Rady Gminy Komarów-Osada, oceniając stoiska podkreśliła niezapomniany smak, zapach, oryginalność potraw oraz  pomysłowość i ciekawą aranżację przygotowanych stoisk.  Komisja przyznała 6 równorzędnych nagród.

Zwieńczeniem dożynek był przegląd dorobku artystycznego naszej gminy. Na scenie w programie artystycznym zaprezentowała się Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta, której koncert wzbudził duże zainteresowanie. Zespoły śpiewacze: „Borowianki” z Antoniówki, „Woliczanki” z Wolicy Śniatyckiej i Klub Seniora „Legenda” działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie zaprezentowały piękne dożynkowe pieśni i wiersze.   
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez lokalnych twórców:

 • Pani Anna Bajwoluk z miejscowości Antoniówka,
 • Pani Lucyna Baryła z miejscowości Śniatycze,
 • Pani Jadwiga Kaczor z miejscowości Janówka Wschodnia
 • Pani Krystyna Kozak z miejscowości Kadłubiska
 • Pani Anna Kupiec-Niedźwiedź z miejscowości Antoniówka
 • Pani Maria Posłajko z Komarowa-Osady
 • Pani Danuta Potrzeszcz z miejscowości Komarów-Wieś,
 • Pan Andrzej Sendecki z miejscowości Sosnowa Dębowa
 • Pani Henryka Syty z miejscowości Ruszczyzna,
 • Pan Adam Wawrzonek z Huty Komarowskiej
 • Warsztat Terapii Zajęciowej z miejscowości Wolica Brzozowa.

Dziękujemy twórcom za kultywowanie, promowanie rękodzieła ludowego i plastyki obrzędowej.

Centrum Integracji Społecznej w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Janówce Zachodniej przygotowało kawiarenkę, która kusiła aromatem kawy, herbaty i ciast.

Dużą popularnością cieszyły się punkty informacyjne:

 • Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Biuro Powiatowe w Zamościu – porad udzielał Pan Jacek Masłowski.
 • Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie- porad udzielali Pan Leszek Jeremek i Pan Jerzy Kietliński.

Gorąco dziękujemy mieszkańcom gminy za liczne przybycie i wspólne kultywowanie długiej tradycji święta plonów. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji tego święta. Zapraszamy za rok.

Uroczystości dożynek prowadziła Anna Powroźnik.
Organizatorzy:

 • Rada Gminy, Wójt Gminy Komarów-Osada
 • Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Komarowie-Osadzie

 

Skip to content