W słoneczny, poniedziałkowy ranek na komarowskim Rynku Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pałczyński otworzył wystawę plenerową poświęconą Bitwie pod Komarowem w Stulecie Zwycięstwa.

Wójt Gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska powitała i wprowadziła zebranych mieszkańców w tematykę wystawy.

Następnie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie Anna Kupiec-Niedźwiedź przedstawiła historię bitwy i formy jej upamiętniania na przestrzeni 100 lat. Młodzież uczestnicząca w otwarciu z ogromnym zainteresowaniem słuchała ciekawej prelekcji.

Po otwarciu wystawy delegacja młodzieży i władz  samorządowych złożyła kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu parafialnym, na mogile poległych w bitwie.

Licznie odwiedzana przez mieszkańców wystawa wzbudza  ogromne emocje i zainteresowanie. Jest dla nas ważną lekcją historii, przypominającą o doniosłym znaczeniu Bitwy pod Komarowem dla losów Polski i Europy, zachęca do pielęgnowania pamięci o bohaterskiej Wiktorii z 31 sierpnia 1920 roku.

Na wystawie można obejrzeć mapy sytuacyjne bitwy, archiwalne zdjęcia z okresu wojny polsko-bolszewickiej, fotografie pokazujące oficjalne obchody organizowane od 1990 roku przez Gminę Komarów-Osada, jak również z lat wcześniejszych.

 

Wystawa  zorganizowana została przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie.

 

Ekspozycja jest dostępna w dniach 24-28 sierpnia 2020 roku w godz. 900-1600, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

Skip to content