Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Co robić, aby zapobiec zakażeniu?
- Często myć ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie mamy do nich dostępu, używamy płynów lub żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Mycie rąk zabija wirusa, jeśli znajduje się on na dłoniach.
- Podczas kaszlu i kichania zakrywamy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Natychmiast wyrzucamy chusteczkę do zamkniętego kosza i myjemy ręce. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichamy lub kaszlemy w dłonie, możemy zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
- Zachowujemy co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteśmy zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możemy wdychać wirusa.
- Unikamy dotykania nosa, oczu i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniemy oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możemy przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).