6 lutego 2020 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę wysiedleń 12 miejscowości gminy Komarów-Osada.

Przybyli na uroczystości mieszkańcy zebrali się na placu kościelnym w miejscu, w  którym był punkt zborny podczas wysiedleń Komarowa-Osady. Minutą ciszy uczczono pamięć osób zamordowanych w czasie wysiedlenia, w obozach, na przymusowych robotach w Niemczech. Uczestnicy uroczystości utworzyli biało-czerwoną flagę podkreślającą naszą tożsamość. Następnie na cmentarzu parafialnym wspólnie z proboszczem i wikariuszem miejscowej parafii, uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę w intencji ofiar wojny. Władze gminy na czele z pocztami sztandarowymi oraz młodzieżą szkolną złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach żołnierzy z 1939 r., przy tablicy upamiętniającej zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz przy pomniku ofiar lat wojny i okupacji w centrum miejscowości. Po części oficjalnej w sali Samorządowego Ośrodka Kultury zaprezentowano okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie, wzbogacony  wspomnieniami Tadeusza Olszewskiego, byłego mieszkańca Komarowa i świadka tragicznych wydarzeń z tamtego okresu.

W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., niemieccy okupanci rozpoczęli na Zamojszczyźnie akcję wysiedleńczą. Do sierpnia 1943 r., okupanci przeprowadzili brutalną pacyfikację prawie 300 polskich wsi. Ponad 110 tys. mieszkańców wywieziono z domów. Wśród wypędzonych było ponad 30 tys. dzieci. Wysiedlanych umieszczano w obozach w Zwierzyńcu i Zamościu. Dzieci kierowano w głąb kraju (zwykle w kierunku Warszawy) bądź do Rzeszy.  Miejsca wywiezionych Polaków zajmowali niemieccy koloniści z Bukowiny, Besarabii, Chorwacji lub koloniści ukraińscy. Przejmowali domy, gospodarstwa, inwentarz. Uzbrojeni i umundurowani koloniści mieli władzę nad Polakami, których zmuszano do pracy.

Na przełomie grudnia 1942 r. i stycznia 1943 r., Niemcy wypędzili setki mieszkańców gminy Komarów-Osada z ich domów i gospodarstw, skazując  wypędzonych na tułaczkę i poniewierkę po terenach Generalnej Guberni, śmierć w obozach lub przymusową pracę w Niemczech. Osoby, którym udało się uciec przed wywózką, w ciężkich zimowych warunkach ukrywały się w okolicznych lasach lub polach, szukały schronienia w innych wioskach wśród rodziny lub przyjaciół, licząc na to, że tu Niemcy nie dotrą.

W gminie Komarów-Osada całkowicie wysiedlono miejscowości:

14 grudnia 1942 r.:

– Komarów Dolny, Komarów Górny, Komarów Wieś, Komarów-Osadę, Krzywystok, Wolicę Brzozową.

 

15 grudnia 1942 r.:

– Dub, Ruszczyznę, Wolicę Śniatycką,

 

17 grudnia 1942 r.:

– wysiedlono Hutę Komarowską, Janówkę, Zubowice.

Sam  Komarów był wysiedlany dwukrotnie 14 grudnia 1942 r. i 17 stycznia 1943 r.,  łącznie zginęło wtedy 51 osób, w tym 16 kobiet i 3 dzieci. Spłonęło kilka zabudowań. 

W czasie II wojny światowej ludzie przeżyli koszmar. Dlatego pamiętamy o tych smutnych wydarzeniach.

 

Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom w konkursach plastycznym, literackim i na prezentację multimedialną  pt. „Śladami wysiedlonych”.

Laureaci konkursów:

Konkurs plastyczny:

1 miejsce:

– Joanna Opalińska , Maura Więcek, Paulina Stopa-Gorbenco.

 

2 miejsce:

– Mateusz Szewczuk, Martyna Nowosad, Zuzanna Szeremeta.

 

3 miejsce:

– Maciej Cisak, Hubert Zasuwa, Julia Dzięgiel.

 

Wyróżnienia:

– Sandra Pysiewicz, Oliwia Ciastoch,  Kacper Andrzejewski, Krzysztof Schab, Wiktoria Kwika, Natalia Kuryło.

 

Konkurs literacki:

1 miejsce: Wiktoria Kwika

2 miejsce: Jakub Orkiszewski, Karolina Maścibroda

3 miejsce: Gabriela Macheta

 

Konkurs – prezentacja multimedialna:

1 miejsce: Joanna Opalińska, Mateusz Maryńczak

2 miejsce: Magdalena Niedzielak, Bartłomiej Morski

3 miejsce: Joanna Wojda, Paulina Stopa-Gorbenco

 

Organizatorzy:

Wójt, Rada Gminy Komarów-Osada

Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie

Skip to content