W ostatnią niedzielę sierpnia uczestnicy uroczystości patriotyczno-religijnej oddali hołd poległym w bitwie pod Komarowem polskim żołnierzom, ułanom – bohaterom bitwy.

Uroczystości rozpoczęły się już w sobotnie popołudnie przepięknym koncertem pieśni patriotycznej i żołnierskiej w wykonaniu zespołu „Marase” z Bełżca i chóru „Pasjonata” działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury.

Po wysłuchaniu bogatego repertuaru, artyści zachęcili uczestników koncertu do wspólnego, wielopokoleniowego śpiewania. W atmosferze wspólnoty były wzruszenia i niezapomniane przeżycia. W ten sposób nawiązano do tradycji ułanów, którzy w ostatnią niedzielę sierpnia przyjeżdżali z całej Polski właśnie w to miejsce pamięci. Tutaj palili ogniska, śpiewając pieśni patriotyczne i wspominając walki, które były w nich wciąż żywe. To miejsce było dla nich miejscem szczególnym i dla nas jest! Po bitwie z 1920 roku ułani zamierzali w tym miejscu postawić pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Został nawet wykonany jego projekt. Jednak II wojna światowa zniweczyła te plany. Cieszymy się, że jest inicjatywa, aby pomnik powstał. Wszyscy bardzo chcemy upamiętnić to miejsce, ważne dla walczących ułanów i Komarowiaków, którzy, w czasach kiedy nie można było wspominać o wydarzeniach z 1920 roku, zawsze pamiętali i pielęgnowali tę prawdę historyczną. Pomnik powinien powstać w miejscu do tego przeznaczonym. Zadbaliśmy o to, aby obie działki terenu pamięci stanowiły własność samorządu!

Cieszymy się, że w sobotnie i niedzielne uroczystości bardzo aktywnie włączyły się dzieci i młodzież szkolna wraz z rodzicami i nauczycielami, bo w ten sposób uczą się od dorosłych postawy patriotycznej i historii swojej małej Ojczyzny, która miała wpływ na kształt Polski i Europy.

Niedzielną uroczystość 99 rocznicy Bitwy pod Komarowem zorganizowaną pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości rozpoczęła uroczysta polowa msza św. odprawiona za wszystkich polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Komarowem. Wojskowego charakteru uroczystości nadał ceremoniał wojskowy przeprowadzony przez 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany.

W trakcie uroczystości Wójt Gminy Wiesława Sieńkowska wraz z Wiceministrem Finansów Leszkiem Skibą, Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego Zbigniewem Wojciechowskim i Starostą Zamojskim  Stanisławem Grześko wręczyli podziękowania za wieloletnią i efektywną działalność społeczną na rzecz naszej gminy. Podziękowania otrzymali:

 • Pani Justyna Antos z Antoniówki
 • Pan Adam Cirut z Krzywegostoku
 • Pan Piotr Grząśko z Majdanu Ruszowskiego
 • Pani Krystyna Kozak z Kadłubisk
 • Pan Krzysztof Kraczek z Tomaszówki
 • Pan Jerzy Misztal z Huty Komarowskiej
 • Pan Kazimierz Polczak z Zubowic
 • Pan Robert Szewczuk z Wolicy Śniatyckiej
 • Pani Beata Zarębska-Jachymek z Komarowa-Osady

 

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości złożyli na mogiłach poległych wieńce i kwiaty. Piękną żołnierską nutą zachwycił uczestników koncert Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej działającej przy Samorządowym Ośrodku Kultury pod batutą Ryszarda Gryciaka. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie przedstawiła patriotyczny program, który publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Druhowie strażacy z jednostek OSP z Komarowa, Antoniówki i Duba, zaprezentowali swoje umiejętności i wyszkolenie w pokazie ratownictwa technicznego i medycznego.

Dużym zainteresowaniem uczestników uroczystości cieszyła się ekspozycja współczesnego uzbrojenia wojskowego, będącego na wyposażeniu 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Po raz kolejny piękną inicjatywę podjął Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy OSP Komarów-Osada, organizując wśród uczestników uroczystości akcję poboru krwi, podczas której zebrano 10,8 litra krwi. To wspaniałe świadectwo altruizmu i solidarności, bowiem ludzie oddający krew, by ratować zdrowie i życie innych, wykazują godną do naśladowania postawę wobec drugiego człowieka i wobec życia. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Twórcy regionalni – Henryka Syty, Justyna Kwika, Urszula Pakuła, Renata Krosman, Andrzej Sendecki, promowali naszą gminę prezentując  piękne rękodzieło artystyczne.

W 99 Rocznicę Bitwy pod Komarowem, oddając hołd wszystkim żołnierzom, którzy na ołtarzu ojczyzny położyli swe życie, złożyliśmy wieńce również w miejscach upamiętniających wydarzenia I i II wojny światowej.

Wójt Gminy Wiesława Sieńkowska dziękowała Żołnierzom Wojska Polskiego z Zamościa i Hrubieszowa, Żandarmerii Wojskowej z Lublina, Wojskowej Orkiestrze Dętej z Rzeszowa, Komendzie Miejskiej Policji z Zamościa, Państwowej Straży Pożarnej z Zamościa i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy za znaczący i nieodzowny udział służb mundurowych w uroczystości, za zaangażowanie i pomoc. Podziękowała przybyłym na uroczystość gościom, a przybyli do nas m.in.:

 • Wiceminister Finansów Pan Leszek Skiba,
 • przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej płk Ryszard Najczuk,
 • Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Pan Zbigniew Wojciechowski,
 • przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Pan Aleksander Kalisz,
 • Starosta Zamojski Pan Stanisław Grześko,
 • Wicestarosta Powiatu Hrubieszowskiego Pan Wojciech Sołtysiak,
 • Dowódca Pułku Reprezentacyjnego płk Leszek Szcześniak,
 • Dowódca 3 Zamojskiego batalionu zmechanizowanego ppłk Sebastian Grell,
 • Dowódca 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk Jakub Garbowski,
 • Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz,
 • Zastępca Dowódcy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej płk Dariusz Czekaj,
 • Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu ppłk Wojciech Witek,
 • Komendant Miejski Policji w Zamościu inspektor Wiesław Pawluk,
 • Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu st. brygadier Mirosław Michoński,
 • Prezes Związku OSP RP Zarządu Oddziału Powiatowego w Zamościu Pan Kazimierz Mielnicki,
 • Honorowy Prezes Związku OSP RP Zarządu Oddziału Powiatowego w Zamościu płk Mieczysław Skiba.

Pani Wójt dziękowała mieszkańcom Wolicy Śniatyckiej za życzliwość, zrozumienie i udostępnienie pól, Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminy i Centrum Integracji Społecznej za przygotowanie specjałów Komarowa i wszystkim, którzy wsparli organizację uroczystości 99 rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Uroczystość prowadziły Pani Anna Kupiec-Niedźwiedź i Pani Renata Koper

Organizatorzy:

Przewodniczący Rady Gminy, Wójt Gminy Komarów-Osada,

3 Zamojski Batalion Zmechanizowany,

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy

 

 

Skip to content