W całej Polsce ponad 120 firm prowadzi pokazy, podczas których konsumenci są poddawani manipulacjom.  Ze statystyk policji wynika, że co roku ofiarą przestępstw w Polsce pada ok. 40 tys. osób starszych. Najczęściej są to włamania, kradzieże i oszustwa. Część sprzedawców przychodzi do domów osób starszych proponując niższe rachunki za gaz, prąd lub telefon, sugerując, że reprezentują dotychczasowego dostawcę tych usług. Problemem są też oszustwa dokonywane pod pretekstem zaproszenia na badania lub prezentację. W praktyce okazuje się, że nie jest to bezpłatna wycieczka ani badanie, ale pokaz różnych magicznych rzeczy, np. lamp, pościeli lub pakietu leczniczego, co kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Na manipulację nieuczciwych sprzedawców trudno być odpornym. Wielu uczestników takich prezentacji wychodzi z nich z drogim kompletem garnków czy umową na usługi pseudomedyczne. Nierzetelni sprzedawcy ukrywają przed zaproszonymi handlowy cel spotkania,  skutecznie wmawiają zły stan zdrowia, wprowadzają w błąd co do właściwości oferowanych produktów. Skala oszustw jest ogromna!!!
Takie spotkania mają miejsce najczęściej w wynajętych salach, np. w hotelach, restauracjach, domach weselnych, ale także w sanatoriach, czy szpitalach.
Zadbajmy o swoje prawa jako konsumenci.
Jeżeli ktoś padł ofiarą oszustwa, ma również możliwość działania. Skorzystajmy z 14-dniowego terminu odstąpienia od umowy. Sięgajmy po pomoc rzecznika konsumentów – telefon infolinii konsumenckiej 801 440 220.
Bądźmy czujni, nie dajmy się oszukiwać i manipulować!!!

 

Skip to content