77 lat temu, na przełomie grudnia 1942 r. i stycznia 1943 r., setki mieszkańców gminy Komarów-Osada zostało wypędzonych ze swoich gospodarstw przez niemieckich okupantów. W ciężkich zimowych warunkach, zimnie i poniżeniu, zostali zesłani na tułaczkę po terenach Generalnej Guberni. Mogli zabrać ze sobą niewielką ilość ubrań lub żywności. Był to wynik przeprowadzonej na szeroką skale akcji wysiedleńczej, tzw. Generalnego Planu Wschodniego, którą Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Jej bilans był tragiczny – do sierpnia 1943 roku, okupanci przeprowadzili brutalną pacyfikację prawie 300 polskich wsi. Ponad 100 tys. ich mieszkańców wywieziono z domów. Wśród wypędzonych było przeszło 30 tys. dzieci. Wysiedlanych umieszczano w obozach w Zwierzyńcu i Zamościu.  Dzieci kierowano w głąb kraju (zwykle w kierunku Warszawy) bądź do Rzeszy.  Niemieccy koloniści z Besarabii, Chorwacji lub koloniści ukraińscy zajmowali miejsca wywiezionych Polaków i przejmowali opuszczone przez nich gospodarstwa.  Koloniści zostali uzbrojeni i umundurowani, dano im władzę nad pozostałymi Polakami.

W gminie Komarów-Osada wysiedlono miejscowości: Dub, Huta Komarów, Janówka, Komarów-Osada, Komarów Wieś, Krzywystok, Ruszczyzna, Wolica Brzozowa, Wolica Śniatycka, Zubowice. Sam Komarów był wysiedlany dwukrotnie 14 grudnia 1942r. i 17 stycznia 1943r. W obu łącznie zginęło 51 osób, w tym 16 kobiet i 3 dzieci. Spłonęło kilka zabudowań.
24 stycznia 2019r. uczczono pamięć mieszkańców naszej gminy, którzy zginęli w czasie wysiedlenia, w obozach, na przymusowych robotach w Niemczech.  Przybyli na uroczystość mieszkańcy zebrali się na placu kościelnym w miejscu, w  którym był punk zborny podczas wysiedleń Komarowa-Osady. Poczty sztandarowe szkół podstawowych z Antoniówki, Komarowa-Osady i Śniatycz oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Antoniówki, Komarowa-Osady, Śniatycz i licznie zgromadzeni mieszkańcy na czele z naczelnikiem OSP z Antoniówki druhem Michałem Niedźwiedziem przeszli na cmentarz parafialny. Tutaj uczestnicy uroczystości uczcili pamięć poległych i pomordowanych. Wspólnie z księdzem wikariuszem Marcinem Migasem, odmówili modlitwę w intencji ofiar wojny. W imieniu mieszkańców Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pałczyński, Wójt Gminy Wiesława Sieńkowska, Zastępca Wójta Stanisław Siek wraz z młodzieżą szkolną złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie wzbudził refleksję okrucieństw II wojny światowej. Dopełnieniem były prezentacje multimedialne pani Lucyny Baryła i ucznia III klasy gimnazjum Mateusza Niemczuka. O wydarzeniach związanych z II wojną światową na naszych terenach opowiedziała mieszkanka Wolicy Śniatyckiej pani Maria Fijałkowska. Piękny wiersz własnego autorstwa zaprezentowała pani Maria Szewczuk z Wolicy Śniatyckiej.
W czasie II wojny światowej ludzie przeżyli koszmar. Dlatego pamiętajmy o tych smutnych wydarzeniach i cieszmy się, że hitlerowskie Niemcy zostały pokonane.
Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczniów biorących udział w konkursie plastycznym „Śladami wysiedlonych”. Wystawa prac konkursowych towarzyszyła uroczystości i uzupełniała wymowną scenografię.

Laureaci konkursu:

1 miejsce: Paulina Gorbenco-Stopa – kl. VII
2 miejsce: Wojciech Schab – kl. VIII
                Wojciech Pokryszka – kl. VII
3 miejsce: Wiktoria Wróbel – kl. VIII
               Weronika Pokryszka – kl. VIII

Wyróżnienia:
Hubert Zasuwa – kl. V
Julia Żyradzka – kl. VIII
Joanna Opalińska – kl. VII
Agnieszka Medak – kl. VII

Organizatorzy:

  • Rada Gminy Komarów-Osada
  • Wójt Gminy Komarów-Osada
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Komarowie-Osadzie
  • Samorządowy Ośrodek Kultury
  • Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie

Skip to content