Udział gimnazjalistów z Komarowa – Osady w obchodach Zamojskich Dni Frankofonii to już norma. Znajomością języka francuskiego, którego uczą się w swojej szkole, chwalą się już od lat i za każdym razem uzyskiwane przez nich wyniki pozwalają zakwalifikować ich do grona najlepszych.

A ta dobra passa trwa już od 20 marca, kiedy to odbył się konkurs ortograficzny „CHAMPION DE L’ORTHOGRAPHE FRANÇAISE” („MISTRZ ORTOGRAFII FRANCUSKIEJ”). Uczestnicząca w nim uczennica klasy III gimnazjum Katarzyna Noga wywalczyła II miejsce. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu Zamościa, Krasnegostawu, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego i polegał na napisaniu dyktanda oraz rozwiązaniu testu z ortografii i gramatyki francuskiej. Wręczenie nagród laureatom odbyło się w sobotę 24 marca. Kasia języka francuskiego zaczęła uczyć się od chwili podjęcia nauki w gimnazjum. Jednak aby osiągnąć sukces, musiała w to włożyć wiele indywidualnej pracy, m.in. uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez nauczyciela przedmiotu. Nie jest to jednak pierwszy jej tegoroczny językowy sukces. Kasia jest również finalistką wojewódzkiego etapu konkursu języka francuskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Z kolei uczennice gimnazjum: Martyna Żyła, Wiktoria Mazur i Kinga Orkiszewska w sobotę 24 marca reprezentowały swoją szkołę w XIII edycji konkursu wiedzy o  krajach frankofońskich, zorganizowanego w ramach  Zamojskich Dni Frankofonii. W tym roku dziewczęta oprócz znajomości języka francuskiego musiały wykazać się również swoją wiedzą o Belgii. Hasło przewodnie konkursu brzmiało: „POZNAJEMY BELGIĘ POPRZEZ STACJE DYDAKTYCZNE”, zatem jego uczestnicy m.in. pracowali z piosenką belgijską, rozpoznawali regiony, miasta, zabytki, potrawy oraz sławne postacie z komiksów belgijskich. Wynik uzyskany przez Martynę Żyłę dał jej II miejsce (exequo) w kategorii gimnazjum.

Oba konkursy odbywały się w II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE Oddział Zamość jest inicjatorem obchodów Zamojskich Dni Frankofonii. To doskonała forma promocji języka francuskiego wśród młodzieży szkolnej oraz sposób motywowania uczniów do poszerzenia wiadomości z zakresu kultury i cywilizacji krajów frankofońskich.

Uczennice przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki języka francuskiego w klasach gimnazjum w Komarowie – Osadzie – Pani Katarzyny Gajewskiej – Pleskaczyńskiej, która towarzyszyła im podczas wtorkowych i sobotnich zmagań konkursowych.

Skip to content