Wiedza, umiejętności i dobra zabawa, a więc trochę na poważnie, a trochę na wesoło uczniowie gimnazjum i klas VII w Komarowie – Osadzie 26 marca obchodzili  Dzień Języków Obcych. Ta forma edukacji w klasach gimnazjum w Komarowie – Osadzie praktykowana jest od kilku lat, a teraz dołączyli do gimnazjalistów ich młodsi rówieśnicy. Uczniowie  w ten sposób mogą rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać wiedzę z języków obcych: angielskiego  i francuskiego, których na co dzień uczą się w swojej szkole. Uczestnicząc w różnych konkursach, mają możliwość wykazania się znajomością tych języków, a także publicznego zaprezentowania swoich talentów oraz umiejętności artystycznych i językowych. Jest to także nauka  poprzez zabawę. Uczniowie uczą się ponadto zdrowej rywalizacji.

Dzień Języków Obcych przybliża uczniom kulturę państw angielskiego i francuskiego obszaru językowego, a przy tym doskonale integruje środowisko uczniowskie.

W ramach tegorocznego Dnia Języków Obcych przeprowadzone zostały różne konkursy sprawdzające wiedzę o Anglii i Francji. Dwa z nich: konkurs na plakat „Historia Wielkiej Brytanii i Francji na mapie” oraz konkurs na pracę przestrzenną „Pałace i zamki Wielkiej Brytanii i Francji” polegały na wcześniejszym, samodzielnym przygotowaniu prac w domu. Następnie już w szkole podlegały one ocenie komisji konkursowej, która wyróżniła i nagrodziła najciekawsze pomysły.

Pozostałe zmagania konkursowe, tematycznie związane z Anglią i Francją, wykonywane były w grupach. Ich zadaniem było:

– zaprezentowanie wiadomości z zakresu historii obu państw,

– rozpoznawanie hymnów,

– ułożenie z rozsypanki cytatów w języku angielskim lub francuskim, a następnie na przetłumaczeniu ich na język polski,

– uzupełnienie drzewa genealogicznego wybranych dynastii,

– ułożenie z pociętych elementów portretu znanej postaci, a następnie zaprezentowanie jak najwięcej informacji na jej temat.

Oprócz tego uczniowie wcielili się w charakterystyczne dla danego kraju postacie.

Podsumowując starania uczestników, jury wyłoniło 3 zwycięskie klasy: IIa ( I miejsce), IIIb (II miejsce) i IIIa (III miejsce), które otrzymały słodkie upominki. Nagrody otrzymali również uczniowie, którzy wykonali najoryginalniejsze plakaty: Justyna Niedzielak i Weronika Szeremeta z kl. VIIb (I miejsce),  Amelia Szajewska, Wiktoria Mazur i Izabela Dworniczak z kl. IIa (II miejsce) oraz Paulina Kukiełka z IIIb (III miejsce), a także autorzy najpiękniejszych zamków i pałaców: Oliwia Wałasztyn, Kinga Obuchowicz i Weronika Pokryszka z kl. VIIb (I miejsce), Oskar Pawliszak, Julia Żyradzka i Patrycja Turowska z kl. VIIb (II miejsce) oraz Natalia Szozda z kl. IIIb (III miejsce).

Podczas obrad jury społeczność szkolna mogła wysłuchać popularnych utworów muzycznych – angielskich i francuskich – w wykonaniu uczniów z klas II i III gimnazjum.

Organizatorkami tegorocznego Dnia Języków Obcych były nauczycielki języków obcych w Komarowie – Osadzie: Pani Tamara Bur oraz Pani Katarzyna Pleskaczyńska.

 

 

Skip to content