Smaki, zapachy i kolory dominowały podczas kursu kulinarnego zorganizowanego przez LGD Ziemia Zamojska w ramach projektu współpracy „Akademia smaku ziemi zamojskiej włodawskiej i łukowskiej”. Spotkanie kulinarne, w którym uczestniczyły delegacje z powiatów: łukowskiego, włodawskiego i zamojskiego, odbyło się w świetlicy wiejskiej w Wolicy Śniatyckiej. Uczestnicy przygotowywali kaczkę duszoną w kapuście, udka faszerowane, zupa krem z dyni, placki cebularze, gołąbki z kaszą, polędwiczki w sosie i piure ziemniaczane z groszkiem.

Po zakończeniu kursu został rozstrzygnięty konkursu na najsmaczniejszą potrawę zorganizowany w ramach wspomnianego projektu współpracy, w którym uczestniczyło 12 Kół Gospodyń Wiejskich z obszarów działania LGD „Razem ku lepszej przyszłości”, LGD „Poleska dolina Bugu” oraz LGD „Ziemia Zamojska”. Wśród konkursowych potraw znalazły się takie smakołyki jak: kołduny z duchówki z surówką, roladki schabowe wiejskie, dzika kaczka faszerowana podrobami z modrą kapustą, kwas zastawski, sakiewki schabowe, torciki bezowe z bakaliami, legumina, piróg jaglany z serem na słodko i sorbetem malinowym, jesienne runo, sernik owocowy, piróg marchwiowo-jaglany. Komisja konkursowa w składzie: Zdzisława Cyc, Adam Kot, Piotr Pyrkosz nie miała łatwego zadania. Bardzo wysoko oceniła poziom przygotowania oraz walory smakowe wszystkich prezentowanych dań. W gronie laureatów znalazły się dwa Koła z Gminy Komarów-Osada: KGW Wolica Śniatycka zajęło II miejsce a KGW Dub otrzymało wyróżnienie.

Podsumowania warsztatów i konkursu kulinarnego dokonały Wójt Gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska i Prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Zamojska” Pani Dominika Witkowska gratulując wszystkim tych wyjątkowych kompozycji kulinarnych, talentu i wyczucia smaku oraz życzyły gospodyniom dużo dobrych pomysłów, sukcesów kulinarnych, aby rozpowszechniały swoje umiejętności nie tylko w regionie ale i poza nim. Podkreśliły, ze prezentowane w tym dniu potrawy to prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, będące rozkoszą dla podniebienia. Na pewno dania będą gościć na naszych stołach, wzbogacając domowe spotkania przy stole. Dziękujemy za to niezwykle apetyczne spotkanie i czekamy na następne.

 

Skip to content