O tym jak ważna jest wiedza na temat postępowania gdy dojdzie do wypadku, wiedzą wszyscy. Jednak gdy taka sytuacja ma miejsce, nie wszyscy wiedzą, jak odpowiednio zareagować. Pomaganie i udzielanie pomocy sobie i innym w sposób naturalny i odruchowy to wartości, które należy wpajać od małego dziecka.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Antoniówce mieli okazję posłuchać i zobaczyć jak postępować gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. W dniu 08.11.2017r. szkołę odwiedziła wykwalifikowana higienistka stomatologiczna oraz ratownik medyczny.

Higienistka za pomocą modelu jamy ustnej informowała uczniów, jak zachować się gdy dojdzie do uszkodzenia zęba lub jego złamania. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć złamany ząb oraz jakie czynności powinni wykonać, aby dentysta mógł przykleić złamany fragment zęba.

Następnie ratownik medyczny udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ratownik przekazał wiedzę jak ocenić stan nieprzytomnego człowieka, w jakiej pozycji należy go ułożyć i jakie czynności podjąć przed przyjazdem zespołu reanimacyjnego. Uczył postępowania przy zadławieniach, oparzeniach, krwotokach.

Po omówieniu zasad uczniowie aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

Była to niezwykle ważna lekcja, gdyż uwrażliwiła uczniów na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Dostarczyła również wiedzy, dzięki której można uratować komuś życie.

Skip to content