19 września 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Komarowie-Osadzie zorganizowała spotkanie autorskie „Śpiewająca Biblioteka” z Lubelską bajkopisarką i ilustratorką, Edytą Zarębską, znaną pod pseud. Babcia Grunia – laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren.

Spotkanie odbyło się w sali Samorządowego Ośrodka Kultury, w którym wzięły udział dzieci z klas I –III ze Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie. Pani Edyta, przebrana za błękitnego motyla, opowiadała o swojej drodze do pisarstwa. Mówiła, że  jej największym marzeniem już od najwcześniejszych lat była, jak to nazwała, „zabawa piórem”. Roztaczała piękne opowieści o świecie pierwszych poznanych literek, a także o tym, że  swoje pierwsze dziecięce wiersze napisała w wieku pięciu lat. Były to teksty pisane na karteczkach papieru i chowane do szuflad i szafek w swoim pokoju. Pani Edyta opowiedziała dzieciom, że marzenia są bardzo ważne, ale aby mogły się spełnić, trzeba się uczyć i pracować. Zachęcała także dzieci do odwiedzania biblioteki. Pani Edyta sama tworzy rysunki swoich bajkowych postaci, które „mieszkają” w jej bajkach. Podczas spotkania  rysowała postacie – rysowanie było to tym bardziej interesujące, że dzieci z ciekawością śledziły każdy ruch pisarki i odgadywały rysowane postacie krok po kroku. Naszej bajkopisarce towarzyszył mąż Robert, który uatrakcyjniał spotkanie od strony muzycznej, zadawał dzieciom pytania a także z wielką ekspresją czytał bajki z książki „Opowieści Babci Gruni”. Przy akompaniamencie Pana Roberta dzieci  śpiewały piosenkę o bibliotece, która znajdowała się nad  „Mądrą rzeką”.  Słowa do  piosenki napisała Pani Edyta, a muzykę skomponował  Pan Robert. Od początku spotkania dzieci brały aktywny udział, odpowiadały na pytania– wspólnie spędzony czas upłynął w niezwykle miłej atmosferze. O tym, że spotkanie w zaczarowanym ogrodzie bajki, do którego nas zaprosiła Babcia Grunia, podobało się bardzo najlepiej świadczyły uśmiechnięte buzie uczestników i ich gromkie brawa.

Organizatorami spotkania byli:  Klub Książki, Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze w Komarowie-Osadzie, Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zaczytaj się z nami”, dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, „Lubelskie lokalnie Mikrodotacje FIO 2”.

Skip to content