Dożynki – to czas dziękowania Panu Bogu za plony i dary ziemi, a rolnikom czas oddania hołdu za miłość do ziemi i podziękowań za trud ich ciężkiej pracy.

Dożynki gminno-parafialne rozpoczęła msza święta dziękczynna odprawiona przez księdza proboszcza Franciszka Nieckarza.

Wójt gminy w swoim przemówieniu dziękowała rolnikom za całoroczny trud i wysiłek włożony w pracę na roli. Życzyła rolnikom, by problemy dotyczące wsi zostały jak najszybciej rozwiązane, aby rolnicy za swoje plony- owoce ciężkiej pracy otrzymywali godziwą zapłatę. Wyraziła wdzięczność tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wzrostu dobra wspólnego, dziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, troskę o ład i piękno tego „swojego” i tego „wspólnego”. Prosiła o współpracę we wspólnym budowaniu pozytywnego wizerunku gminy.

W czasie uroczystej Mszy Świętej, w intencji rolników z całej gminy, złożono chleb – symbol ciężkiej pracy rolnika, wpleciony w życie człowieka od wieków, darzony wielkim szacunkiem. Jako pierwsi chleb złożyli starostowie dożynek, Państwo Alicja i Dariusz Panasowie, a następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw: Antoniówka, Dub, Huta Komarów, Janówka Wschodnia i Zachodnia, Komarów-Osada, Kadłubiska, Komarów-Wieś, Księżostany i Księżostany-Kolonia, Krzywystok i Krzywystok-Kolonia, Ruszczyzna, Sosnowa-Dębowa i Kraczew, Śniatycze, Komarów Górny, Komarów—Dolny,  Tomaszówka, Wolica Brzozowa, Wolica Brzozowa-Kolonia,  Wolica Śniatycka,  Zubowice i Zubowice Kolonia oraz Klub Seniora „Legenda”.

Następnie w tradycyjnym, barwnym korowodzie prowadzonym przez Wielopokoleniową Orkiestrę Dętą i Starostów uczestnicy dożynek przeszli do hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Komarowie-Osadzie, gdzie odbyła się dalsza część dożynek oraz kiermasz „To i Owo na Ludowo” współfinansowany przez Powiat Zamojski.

Ozdobą uroczystości były, misternie wykonane, piękne wieńce dożynkowe, niesione przez przedstawicieli poszczególnych sołectw:

 1. Antoniówka: Pan Tomasz Majcher, Pan Szymon Niedźwiedź, Pan Wojciech Bajwoluk, Pan Dawid Wałasztyn.
 2. Dub: Państwo Dorota i Krzysztof Romańczuk, Państwo Barbara i Andrzej Ogórek.
 3. Janówka Wschodnia i Zachodnia: Pani Elzbieta Małyska, Pani Anna Olszewska, Pani Krystyna Pokrywka, Pani Barbara Chmiel.
 4. Komarów-Osada: Pani Barbara Pachla, Pani Dorota Babiszewska, Pani Agata Boczkan, Pani Małgorzata Stojko.
 5. Kadłubiska: Pani Bernarda Kołtunowska, Pani Zofia Morska, Pani Ewelina Łagowska, Pani Małgorzata Kołtunowska.
 6. Komarów-Wieś: Pani Władysława Tymczuk, Pani Antonina Bajwoluk, Pani Janina Bajwoluk, Krystyna Mazur.
 7. Księżostany i Księżostany-Kolonia: Pani Agnieszka Bil, Pani Ewelina Bil, Pani Katarzyna Zasuwa, Pani Iwona Kudyk
 8. Krzywystok i Krzywystok-Kolonia: Państwo Danuta i Grzegorz Wiśniewscy i Państwo Marzena i Waldemar Wiśniewscy
 9. Ruszczyzna: Pan Dariusz Niemczuk, Pan Stanisław Kowal, Pan Tomasz Dzięgiel, Pan Stanisław Trześniowski
 10. Sosnowa-Dębowa i Kraczew: Pani Natalia Wiśniewska, Pani Wiktoria Szajner.
 11. Swaryczów i Tuczapy: Pani Edyta Jeziorańska, Pani Alina Pachla, Pani Urszula Szymków, Pani Dagmara Krzyżanowska.
 12. Śniatycze: Pani Danuta Chwedeczko, Pani Janina Posłajko, Pani Jadwiga Posłajko, Pani Zofia Karpińska.
 13. Tomaszówka: Pani Jolanta Dec, Pani Maria Kraczek, Pani Teresa Drygaś, Pani Dorota Posłajko.
 14. Wolica Śniatycka: Pani Dorota Pokryszka, Pani Ewa Schab, Pani Dorota Schab, Pani Dorota Godzisz.
 15. Zubowice i Zubowice Kolonia: Pani Elżbieta Chałas, Pani Monika Jakubiak, Pani Dorota Smoter, Pani Alicja Wiśniewska.
 16. Klub Seniora „Legenda: Pani Irena Schab, Zofia Wróblewska, Pan Piotr Grząśko, Pan Stanisław Bąk.

Piękne, bogato zdobione wieńce postawiły komisję przed trudnym zadaniem. Komisja przyznała nagrody dla autorów wszystkich wieńców.

W czasie kiermaszu odbył się przegląd dorobku kulturalnego amatorskiego ruchu artystycznego. Wystąpiły  zespoły śpiewacze: „Śniatyczanie”, „Woliczanki” oraz Klub Seniora „Legenda”. Na scenie zaprezentowały się również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Komarowie – Osadzie, grupa dziecięca „No Name” z Komarowa i Zespól Tańca Nowoczesnego „Step Dance” z   KDK Krasnobród pod kierunkiem Pani Anety Lechowicz oraz Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta. Podczas tegorocznych dożynek gościła u nas Kapela „Rzemyki” z Józefowa, która wesołymi przyśpiewkami i melodiami ludowymi wspaniale rozbawiła publiczność za co zebrała gromkie brawa.

W trakcie kiermaszu „To i owo na ludowo” rozstrzygnięto konkurs na „Najsmaczniejsze Stoisko Regionalne 2017”. Stoiska kusiły  swoim wyglądem i zapachem potraw przygotowanych przez  Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy  z miejscowości: Antoniówka, Dub, Janówka Wschodnia i Zachodnia, Kadłubiska, Komarów-Wieś, Krzywystok, Ruszczyzna, Śniatycze, Wolica Śniatycka, Klub Seniora „Legenda” i Centrum Integracji Społecznej.

Komisja oceniająca konkurs podkreśliła niezapomniany smak, oryginalność potraw i przyznała 11 równorzędnych nagród.

Wręczono nagrody za „Najładniejszy ogród przydomowy” w Gminie Komarów -Osada , w tym roku laureatami zostali:

 • Pani Aleksandra Kochmańska,
 • Pani Irena Małys,
 • Pani Maria Bełz,
 • Pani Ewa Górska,
 • Pani Justyna Kwika,
 • Pani Alicja Wiśniewska.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaczenia dla rolników z terenu naszej gminy „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je:

 • Pan Grzegorz Jacek Bilewicz z Wolicy Brzozowej-Kolonia,
 • Pan Józef Adam Pachla z Tuczap
 • Pan Stanisław Papuga z Janówki Wschodniej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się punkty informacyjne:

 • Pracownik Placówki Terenowej K R U S w Zamościu Pan Tomasz Kasprzycki udzielał informacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych dla rolników.
 • Pracownicy  Ośrodka  Doradztwa Rolniczego w Sitnie, Pani Maria Krzeszowska i Pan Tadeusz Lis udzielali  porad agrotechnicznych.
 • Pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Biuro Powiatowe w Zamościu, Pani Małgorzata Piróg informowała o możliwościach wsparcia rolników środkami na rozwój gospodarstw rolnych.

Uroczystość przepełniona była pozytywnymi emocjami, ciepłem i wzajemną życzliwością na długo pozostanie w pamięci gości i mieszkańców gminy.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością wzbogacili święto dożynkowe.

Skip to content