Literat urodzony w Komarowie-Osadzie debiutował  w 1957 r. na łamach prasy warszawskiej. Owoce twórczości poetyckiej i prozatorskiej drukowane były w kilkudziesięciu tytułach prasy zagranicznej i polskiej, prezentowane w 35 antologiach, publikowane również  w wielu czasopismach, w tym między innymi w „Szpilkach”, „Kronice Tygodnia”, Gazecie Zamojskiej”, „Przekroju”.

Pan Marian pisze fraszki, aforyzmy, humoreski, wiersze dla dzieci, ale ma również na swoim koncie tomiki pięknej poezji jak np. Pąk nadziei.

Wydał także inne tytuły licznych zbiorów jak – „Przez półwiecze z fraszką”, „Spacer z myślami”, „Płciowy zawrót głowy”, „Grzechy i grzeszki” i wiele innych ciekawych utworów.

 

Wśród jego fraszek aforyzmów i epitafiów każdy znajdzie coś dla siebie, tak zabawnego, jak i refleksyjnego. Warto zauważyć, że Autor buduje swoje fraszki w oparciu o maksymy – „złote myśli”.  Wykorzystuje mądrości ludowe, sentencje, i tworzy własne małe formy literackie, w których każde słowo ma znaczenie i wagę.

Ponoć”

U bramy nieba

Jest ogłoszenie:

„Dokładnie wytrzyj swoje sumienie”!

 

„Przezorna

„Nim wyszła za mąż,

Spytała kochanego:

-Czy twoja miłość wystarczy do pierwszego?”

 

Pan Karczmarczyk mieszka i tworzy w Zamościu. W ubiegłym roku wydał swój 17 tomik zatytułowany Myśli (so)czyste”, był to zbiór aforyzmów i fraszek podsumowujący 60-letni dorobek artystyczny, którym mocno zaakcentował jubileusz swojej działalności. Czasem było z górki, częściej pod górkę. Od lat sześćdziesięciu bawię się piórem– tak ten czas podsumował sam Autor.

Przyznano mu jubileuszową nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.  

W marcu został odznaczony Medalem „Pro Patria”.  Otrzymał również wiele innych wyróżnień i nagród w konkursach literackich o zasięgu ogólnopolskim. Od 2003 r. należy do Związku Literatów Polskich.

Znawcy literatury piszą, że jest on postacią bezkonkurencyjną w dyscyplinie złotych myśli, błyskotliwy w zakresie skojarzeń, obdarzony niesłychanym poczuciem humoru, erudyta, któremu trudno dotrzymać kroku.

Pan Marian Karczmarczyk w swoich utworach rewelacyjnie zachowuje niezwykłą atrakcyjność i siłę oddziaływania.

Swoisty humor i bezpretensjonalny charakter literackiej wypowiedzi sprawiają, że lektura jego utworów urzeka pięknem słowa, przywołuje uśmiech i skłania do refleksji.

Skip to content