Tradycje związane z Nocą Świętojańską należą do jednych z najciekawszych i najstarszych obrzędów sięgających głęboko w obyczaje słowiańskie. To święto jedności, połączenia miłości i radości, pełnym magii i wróżb. Noc świętojańska w gminie Komarów-Osada miała charakter integracyjny. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy w różnym wieku. Świetna zabawa, dobra muzyka, płonące ognisko sprawiły, że wydarzeniu towarzyszyła radosna atmosfera. Uczestnicy chętnie uczestniczyli w organizowanych konkursach i zabawach. Młodzież zaprosiła seniorów do „Belgijki” i „Skrzypka”, natomiast seniorzy wprowadzili młodsze pokolenie w świat „polki i walca”. Aby nawiązać do tradycji nocy świętojańskiej przeprowadzono konkurs wicia wianków. Komisja konkursowa, złożona z druhów strażaków, stanęła przed wyzwaniem. Bogactwo kolorów, kwiatów, pomysłowości sprawiło, że wianki były niezwykle oryginalne. Po długich naradach, burzliwych dyskusjach wybrano najpiękniejsze, które zostały nagrodzone. W tę magiczną noc nie mogło zabraknąć poszukiwania legendarnego kwiatu paproci. Ileż już osób szukało go w tę noc świętojańską, aby spełnić swoje najskrytsze marzenia. Czy naprawdę można go znaleźć? U nas się udało. Mamy nadzieję, że marzenia znalazczyni będą się spełniały. „Noc świętojańską” zakończyła zabawa taneczna, trwająca do późnych godzin nocnych.

Organizatorami spotkania byli: Klub Seniora „Legenda”, Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze, Ochotnicza Straż Pożarna w Komarowie-Osadzie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzywymstoku.

Spotkanie integracyjne  „Noc świętojańska” zorganizowana została w ramach projektu „Strefa 60+” realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Skip to content