Jan Płaneta emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie, pasjonuje się zbieraniem starych przedmiotów i ich konserwacją, odrestauruje wszystko, co wpadnie mu w ręce, by odzyskało swoją duszę i pierwotny blask. Naprawi i nada nowy wygląd różnym starym sprzętom. Posiada niezwykłe i cenne zdolności planistyczne związane z majsterkowaniem a także rzadko spotykany talent w piśmie technicznym. Zajmuje się grawerowaniem i odnawianiem napisów nagrobkowych. Przygotował do konserwacji drzwi miejscowego kościoła, które destrukcyjnie dotknięte były znakiem czasu. W swojej pracowni posiada sprzęt specjalistyczny i potrzebne materiały. Pracownia jest swego rodzaju azylem, w niej autor odnajduje chwile relaksu i  czerpie wiele satysfakcji ze swojej pracy, pomimo tego, że poświęca jej większość  wolnego czasu.

 

Człowiek z różnymi pasjami, który dzieli się z nami pozytywną energią i posiada niesamowite wyczucie w wielu kwestiach.

Trzeba wspomnieć jeszcze o znakomitych nalewkach, które powstają z darów natury. Najbardziej lubiany i dobrze nam znany  jest smak nalewki z róży. 

Jesteśmy dumni, że takie osoby są wśród nas i tyle dobrego przekazują na rzecz środowiska lokalnego.

W 1979 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Przewodniczącego Rady Państwa za długoletnią i sumienną pracę pedagogiczną.

W 1985 roku została przyznana nagroda Inspektora Oświaty i Wychowania w Komarowie.

 W 1991 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pana Jana Płanetę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W  1997 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego nadał zasłużoną „Złotą Odznakę ZNP”.

Skip to content