Dożynki-to święto ludzi utrudzonych pracą na roli, pracą której dziełem jest nasz chleb powszedni. To czas dziękowania Panu Bogu za plony i dary ziemi, a rolnikom czas oddania hołdu za miłość do ziemi i podziękowań za trud ich ciężkiej pracy.

Uczestnicy dożynek zebrali się przed Urzędem Gminy skąd w korowodzie dożynkowym wyruszyli do miejscowego kościoła na uroczystą mszę świętą dziękczynną za zebrane plony i w intencji rolników.

Mszę świętą odprawił ksiądz proboszcz Franciszek Nieckarz.

Wójt gminy w swoim przemówieniu dziękowała rolnikom za całoroczny trud i wysiłek włożony w pracę na roli. Życzyła rolnikom, by problemy dotyczące wsi zostały jak najszybciej rozwiązane, aby rolnicy za swoje plony- owoce ciężkiej pracy otrzymywali godziwą zapłatę. Wyraziła wdzięczność tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wzrostu dobra wspólnego, dziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, troskę o ład i piękno tego „swojego” i tego „wspólnego”. Prosiła o współpracę we wspólnym budowaniu pozytywnego wizerunku gminy.

Funkcje starostów dożynek pełnili Państwo Joanna i Tomasz Sołoducha z miejscowości Wolica Śniadecka.

Ozdobą uroczystości były piękne dożynkowe wieńce,misternie wykonane przez sołectwa; Antoniówka, Dub, Janówka Wsch. i Zach., Komarów-Osada, Komarów-Wieś, Kadłubiska, Krzywystok i Krzywystok Kolonia, Księżostany i Księżostany Kol., Ruszczyzna, Sosnowa-Dębowa i Kraczew, Tomaszówka, Śniatycze, Wolica Śniatycka oraz wieniec z Klubu Seniora „Legenda”.

Komisja przyznała nagrody dla autorów wszystkich wieńców.

Festyn dożynkowy odbył się na Komarowskim Rynku gdzie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie, Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta, zespoły śpiewacze: „Borowianki”, „Śniatyczanie”, „Ruszczyźnianki”, „Woliczanki”, „Klub Seniora „Legenda”.

Rozstrzygnięty został konkurs na „Najładniejszy Ogród przydomowy w Gminie Komarów Osada” ” , w tym roku laureatami zostali: Pani Ewa Wojciechowska, Pani Leokadia Sokołowska, Piotr Danilewicz, Pani Aneta Szpinda oraz Centrum Integracji Społecznej z siedzibą w Janówce.

Wyśmienitych specjałów komarowa można było popróbować na pięknie przygotowanych i przystrojonych stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy z miejscowości: Antoniówka, Dub, Komarów Wieś, Kadłubiska, Krzywystok, Ruszczyzna, Śniatycze, Wolica Śniatycka, stoisko Klubu Seniora „Legenda” i Centrum Integracji Społecznej z siedzibą w Janówce.

Komisja oceniająca konkurs na „Najsmaczniejsze Stoisko”, podkreśliła niezapomniany smak, oryginalność potraw i przyznała 10 równorzędnych nagród wszystkim stoiskom.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał 3 odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” dla rolników z terenu naszej gminy. Otrzymali je:

  • Pan Zenon Kołtunowski,
  • Pan Jan Henryk Górski
  • Pan Łukasz Krzeszowski.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się punkty informacyjne:

Placówka Terenowa K R U S w Zamościu na czele z kierownikiem Panem Januszem Nawojem udzielała informacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych rolników oraz przygotowała przeprowadziła konkurs z zakresu bhp w rolnictwie, który cieszył się dużym zainteresowaniem.  Laureatami konkursu zostali: Pan Andrzej Sendecki, Pan Adam Cirut, Pan Henryk Mazurek i Pan Krzysztof Romańczuk.

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sitnie, gdzie udzielano porad agrotechnicznych.

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Biuro Powiatowe w Zamościu gdzie można było uzyskać informacje dotyczące pozyskiwania środków na rozwój gospodarstw rolnych.

Uroczystość przepełniona była pozytywnymi emocjami, ciepłem i wzajemną życzliwością na długo pozostanie w pamięci gości i mieszkańców gminy.

Skip to content