Święto plonów zwane też dożynkami jest symbolicznym podsumowaniem wyników pracy w rolnictwie i szczęśliwie zakończonych żniw.

W czasie eucharystii sprawowanej przez księdza proboszcza Parafii pod wezwaniem Św. Trójcy w Komarowie-Osadzie dr Franciszka Nieckarza starostowie dożynek Państwo Dorota i Tomasz Babiszewscy oraz delegacje z poszczególnych sołectw przekazali Pani Wójt i Księdzu Proboszczowi chleby wypieczone z tegorocznych zbóż – symbol dostatku i pomyślności. Po poświęceniu chlebów zostały one pokrojone i rozczęstowane pomiędzy uczestników tej niezwykłej uroczystości.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował na Komarowski Rynek, gdzie odbywały się dalsze obrzędy dożynkowe.

Wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odznaczenia otrzymali: Jarosław Jankowski z Wolicy Brzozowej, Jerzy Misztal i Mariusz Całka z Huty Komarowskiej

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział 16 wieńców z sołectw: Księżostany, Krzywystok i Krzywystok Kolonia, Ruszczyzna, Komarów-Osada, Janówka Wsch. i Zach., Wolica Śniatycka, Antoniówka, Śniatycze, Sosnowa-Dębowa i Kraczew, Dub, Zubowice, Kadłubiska, Komarów Wieś, Tomaszówka oraz z Klubu Seniora „Legenda. Piękne, bogato zdobione wieńce postawiły komisję przed trudnym zdaniem. Po burzliwej dyskusji komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody.

Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy ogród przydomowy. Do konkursu zostało zgłoszonych 35 ogrodów. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Renata Karwat – Komarów-Osada, Halina i Janusz Kraska – Zubowice, Teresa Zezula- Sosnowa-Dębowa Kolonia, Teresa Jabłońska – Komarów-Osada oraz Jadwiga Posłajko – Śniatycze, pozostałym uczestnikom komisja przyznała wyróżnienia.

Uroczystości dożynkowe zostały ubogacone występami zespołów działających na terenie gminy: Regionalny Zespół Folklorystyczny „Ziemi Komarowskiej” tworzony przez członków zespołów „Śniatyczanki”, „Ruszczyźnianki” i Klub Seniora „Legenda”, Big Bend i „Woliczanki” z Wolicy Śniatyckiej, „Borowianki” z Antonówki, oraz Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta z Zubowic działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie,. W ich wykonaniu mogliśmy posłuchać pieśni dożynkowych i ludowych. Wśród wykonawców nie zabrakło także najmłodszych mieszkańców gminy. Zespół dziecięcy „Wesołe Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Komarowie – Osadzie pokazał się w układzie tańców współczesnych.

Dożynki to także kiermasz „To i owo na ludowo” podczas, którego można było popróbować pysznych potraw regionalnych, kuszących zapachem i wyglądem a przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Antoniówka, Dub, Janówka, Kadłubiska, Komarów Wieś, Krzywystok, Ruszczyzna, Śniatycze, Wolica Śniatycka, Grabowiec Góra oraz Klub Seniora „Legenda”, Centrum Integracji Społecznej w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Janówce Zach.

Skip to content