Wśród mieszkańców gminy Komarów-Osada panuje moda na nordic walking. Na spacery z kijkami wybierają się młodzi ludzie i seniorzy, a w miejscowym ośrodku kultury odbywają się zajęcia dla osób, które chciałyby aktywnie spędzać wolny czas.

Dwa lata temu odbyły się pierwsze zajęcia z nordic walking z udziałem starszych mieszkańców gminy, potem zaczęły do nich dołączać inne osoby, a nawet całe rodziny, zaś w najbliższym czasie mogą się pojawić kolejne tego typu inicjatywy. – Bierzemy udział w konkursie na sfinansowanie tego typu zajęć ze źródeł zewnętrznych. Wniosek w tej sprawie powinien być rozstrzygnięty w najbliższych dniach, ale niezależnie od tego, latem chcemy zorganizować grę terenową dla rowerzystów i amatorów pieszych wędrówek po okolicy, w tym dla osób, które uprawiają nordic walking – mówią autorzy pomysłu. Ci, którzy już teraz chcą spróbować swoich sił mogą skorzystać ze stacjonarnych zajęć, które w poniedziałki i piątki o 18.30 odbywają się w SOK-u. Prowadzący kurs podkreślają bowiem, że uprawiając nordic walking trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. To m.in. wyprostowane plecy, wzrok skierowany w dal, a nie w ziemię tuż przed sobą czy odpychanie kijków do tyłu, a nie do dołu.

 

Nordic Walking to rodzaj aktywności ruchowej dla każdego, niezależnie od wieku, sprawności czy kondycji fizycznej. Chodzić można wszędzie, po górach, równinach, drogach utwardzonych i polnych, trzeba jedynie… wyjść z domu. Nordic walking angażuje 90 procent mięśni, zapobiega ich wiotczeniu, poprawia sprawność stawów, a także obniża poziom cholesterolu, zapobiega cukrzycy i wielu innym chorobom. Jest również doskonałym sposobem na modelowanie sylwetki, ponieważ pozwala spalić o 40 procent kalorii więcej niż przy „normalnym” chodzeniu, a także działa jako antydepresant, czyli poprawia samopoczucie.

Na końcu kijków do nordic walking znajduje się grot, na który, gdy maszerujemy po asfalcie, nakładamy gumowe nakładki. Kijki mają zwykle regulowaną długość. Dobiera się je tak, by optymalna długość kijków stanowiła 65 procent wzrostu ich użytkownika, a dla początkujących zaleca się krótsze o 5 centymetrów.

Źródło informacji: http://ias24.eu/aktualnosci,komarow-osada-nordic-walking-coraz-bardziej-popularny,12861.html?p=2

Skip to content