W dniu świętego Patryka patrona Irlandii w Szkole Podstawowej im H. Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie zorganizowano dzień językowy. Każdy uczeń i nauczyciel musiał tego dnia mieć na sobie element stroju w kolorze zielonym. Jego brak mógł skutkować dyskretnym, aczkolwiek odczuwalnym uszczypnięciem, zgodnie ze zwyczajem świętopatrykowym.

Dzień językowy miał na celu przybliżenie uczniom historii i kultury Irlandii – kraju anglojęzycznego, w którym mieszka coraz więcej Polaków.

Pojawił się więc św. Patryk, który przy pomocy zielonej koniczyny wyjaśnił pogańskim mieszkańcom „Zielonej wyspy” istotę Trójcy Świętej.

Klasa Ia ubrana na zielono, pomarańczowo i biało zainscenizowała krótko konflikt między katolikami i protestantami prezentując jednocześnie narodowe barwy Irlandii. Baśniowy stwór- Leprikon podzielił się z dziećmi częścią swego skarbu, który jak wiadomo ukrywał na końcu tęczy.

W takt skocznej muzyki typowej dla Irlandii uczniowie i nauczyciele maszerowali w paradzie, a później próbowali swych sił w tańcach celtyckich.

Dopełnieniem szkolnego dnia językowego był udział czterdziestoosobowej grupy uczniów w pokazie i warsztatach tańca irlandzkiego w Zamojskim Domu Kultury zorganizowanych w ramach obchodów DNI ŚWIĘTEGO PATRYKA W ZAMOŚCIU odbywających się pod patronatem Ambasadora Irlandii w Polsce oraz Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu 18 marca 2015r.

Dzień językowy został przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Elżbiety Zaleśnej nauczycielki j. angielskiego. W imprezie uczestniczyły też przedszkolaki z „Klubu przedszkolaka w Komarowie” prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Komarów-Osada „RAZEM”.

Skip to content