„Rowerem przez Gotanię” to hasło rajdu rowerowego dla 20 osobowej grupy, mieszkańców gminy Komarów-Osada, który przeprowadzono po najciekawszych miejscach turystycznych obszaru Gotanii w dniach 26-27.09.2014. Rajd był jednym z zadań realizowanych w ramach projektu Aktywność i Sprawność” współfinansowanego ze środków konkursu grantowego „Granty na rozwój NGO” w ramach projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem „Gotania” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt realizuje Klub Sportowy LEGION Komarów-Osada.

 

Do udziału w rajdzie i włączenia się we wspólną aktywność, celem wzmocnienia kondycji fizycznej i poznania walorów turystycznych subregionu Gotanii zapraszano wszystkich chętnych mieszkańców gminy. W piątkowy poranek, Cyklistom, którzy wyruszyli z Komarowa – Osady w trasę dopisała pogoda. Ciepły i słoneczny dzień wiódł rowerowych turystów po wyboistych drogach subregionu do wyznaczonego celu, którym był Kosmów nad Bugiem. Trasa rowerowa wiodła przez malownicze tereny Swaryczowa przez Dub i dalej do Kotlic i Turkowice a następnie do Mircza i Kryłowa, stąd już do Kosmowa. Odległość dla mało zaprawionych cyklistów wymagająca, czasami było trudno, jednak w grupie łatwiej pokonać słabości i wszyscy z olbrzymią satysfakcją i uśmiechami na twarzy dotarli o własnych siłach. Czas popołudniowy poświęcony był na poznawanie uroków Doliny Bugu, spacery po rozległy łąkach, sycenie się zachodem słońca odpromieniowującym zakola i meandry dzikiego Bugu. Pierwszy dzień zakończono wieczornym ogniskiem połączonym ze wspólnym śpiewaniem piosenek i szant turystycznych. Następnego dnia wypoczęta i zintegrowana grupa cyklistów wyruszyła na podbój Gotanii. Rozpoczęto od wizyty w skansenie Wioska Gotów w Masłomeczu. Przewodnik w barwny sposób przeprowadził uczestników przez historię i tradycję Gotów, zaprezentował sposoby i style życia pramieszkańców Masłomęcza prokurując dyskusję o zaletach i wadach minionych epok. Wizyta zakończyła się samodzielnym zmierzeniem się uczestników z własnymi możliwościami jako goccy wojowie.

Kolejnym etapem malowniczej eskapady były ruiny zamku w Kryłowie. Zamek został ufundowany przed 1585 rokiem. Budowla została zniszczona przez liczne najazdy Kozaków, Tatarów i Szwedów. Zamek był potężną twierdzą położoną na wysepce oblanej Bugiem, dzisiaj pozostałości świadczą o dawnej potędze oręża polskiego.

Wizyta w ruinach zakończyła pobyt w sercu Gotanii i cykliści pełni wrażeń estetycznych i duchowych wyruszyli w drogę powrotną.               

Organizator Klub Sportowy LEGION gratuluje wszystkim uczestnikom wytrwałości w pokonywaniu własnych słabości i odległości.

Skip to content