W minioną niedzielę 21. 07. 2013 r. o Komarowie-Osadzie  odbył się Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej Gotania 2013 współfinansowany przez Rząd Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „Od wizji – do nowoczesnego zarządzania podregionem GOTANIA”.
Festiwal otworzyła, w gronie „Gotów”,  Wójt Gminy Komarów-Osada  Wiesława Sieńkowska.
W czasie niedzielnej imprezy mogliśmy zanurzyć się w antyczny świat plemion żyjących na terenie naszej gminy i gmin partnerów. Mieliśmy możliwość poznania ich kultury i zwyczajów, rzemiosła i codziennego życia.

Uczestnicy Festiwalu  mogli obejrzeć obozowiska Gotów i Rzymian, pokazy szyków bojowych i musztry, igrzyska gladiatorów, pojedynki a także mogli wziąć czynny udział w targu niewolników. Najbardziej efektownym punktem Festiwalu była inscenizacja bitwy barbarzyńców z legionistami oraz pokazy woltyżerki konnej.
Podczas festiwalu odbył się po raz IV konkurs kulinarny „Smaki Komarowa”. W konkursie wzięło udział 7 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy (Komarów-Wieś, Ruszczyzna, Wolica Śniatycka, Antoniówka, Śniatycze, Dub, Zubowice) oraz Klub Seniora „Legenda” działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie. W trakcie trwania konkursu można było popróbować wspaniałych potraw i wypieków. Werdyktem Jury I miejsce w konkursie zostało przyznane dla KGW Ruszczyzna za „Kaczkę w miodzie”, II miejsce przyznano KGW Wolica Śniatycka za „Nadziewane udka z kurczaka” i III miejsce zdobył „Torcik z morwami” przygotowany przez KGW Dub. Pozostałe koła otrzymały wyróżnienia i nagrody.
Przez cały czas trwania festynu dzieci mogły korzystać z parku zabaw dla dzieci. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich umiejętności w garncarstwie, tkactwie czy kowalstwie. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie z łucznictwa.
W czasie festiwalu można było posłuchać zespołu muzyki antycznej „TuDo”. Gwiazdami wieczoru byli Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni oraz Bracia Cugowscy.
Koncert Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni wzbogacony pięknymi, kolorowymi tradycyjnymi cygańskimi strojami, ciekawie zaaranżowaną muzyką wzruszał, olśniewał i bawił publiczność w bardzo różnym wieku. Wysłuchaliśmy koncertu muzyki w którym można było znaleźć wszystko od melodii spokojnej, nastrojowej do żywej, rytmicznej sprawiające że „nogi same ruszały do tańca”.
Publiczności dobrze bawiła się także w rytmie rokowej muzyki Braci Cugowskich. Zespół zaprezentował m.in. utwory z najnowszej płyty „Zmienić zdarzeń bieg”. W czasie koncertów okazało się, że wszyscy są entuzjastycznymi fanami zespołów, a wrażliwość na muzykę zaciera granice pokoleń.
Koncerty zostały zakończone tańcem ognia przygotowanym przez grupę Marcin „Ex” Styczyński.
Festiwal zakończył się zabawą pod gwiazdami w rytmie muzyki zespołu Strych.
Wielkie słowa podziękowania kieruje pani Wiesława Sieńkowska Wójt Gminy Komarów-Osada  do Rządu Szwajcarii, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego-koordynatora oraz gości, partnerów projektu, którzy wspólnie zrealizowali to przedsięwzięcie.
 
Są to:
  • Lider Projektu Miasto Hrubieszów-Burmistrz Tadeusz Garaj oraz  Zastępca Burmistrza Paweł Perelmuter,
  • Gmina Hrubieszów – Wójt Jan Mołodecki oraz Sekretarz Tomasz Zając,
  • Gmina Dołhobyczów – Wójt Józef Demedecki,
  • Gmina Mircze – Wójt Lech Szopiński,
  • Gmina Tomaszów Lubelski-Wójt Antoni Wawryca,
  • Miasto Tyszowce – Burmistrz Mariusz Zając,
  • Gmina Trzeszczny – Wójt Mirosław Kutere,
  • Gmina Uchanie – p.o. Wójta Jolanta Kusik,
  • Gmina Werbkowice – Wójt Lech Bojko.

  Składa również podziękowania pracownikom biura projektu, Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny- jako partnerowi instytucjonalnemu projektu, pracownikom Urzędów Gmin i wszystkim którzy wykazują ogromne zaangażowanie nad tym projektem.

 

 

Skip to content