Władze Gminy Komarów-Osada chcą zabezpieczyć miejsce pochówku żołnierzy, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Znajdująca się w Wolicy Śniatyckiej zbiorowa mogiła zostanie od frontu ogrodzona, a na ogrodzeniu zostaną zamontowane tablice informacyjne. Prace mają być wykonane do połowy sierpnia. Gmina sfinansuje je z dotacji Rady Ochrony Walk i Męczeństwa, wojewody lubelskiego oraz ze środków własnych.

W Wolicy Śniatyckiej pochowano 26 żołnierzy poległych w Bitwie pod Komarowem. Ich nazwiska i nazwy pułków, z których pochodzili, są wyryte na dwóch marmurowych płytach, umieszczonych na postumentach z cegły. Obszar, na którym znajduje się mogiła jest ogrodzony drewnianym płotem.

W 1995 roku w jego środkowej części usypano kurhan z ziemi, na którym postawiono stalowy krzyż. W latach 2006 – 2010 wykonano fundament pod ogrodzenie, a teraz ma powstać jego główny fragment. Kolejne prace będą prowadzone w miarę możliwości finansowych.
Bitwa pod Komarowem rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku. 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rommla, mimo przewagi liczebnej i lepszego uzbrojenia, zwyciężyła sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Po polskiej stronie walczyło zaledwie 1,5 tysiąca żołnierzy, a po sowieckiej ponad 6 tysięcy. Polacy mieli do dyspozycji około 70 karabinów maszynowych i kilkanaście dział, natomiast ich przeciwnik 350 karabinów i prawie 50 dział.

Więcej na www.ias24.eu

Skip to content