traba.jpegW Gminie Komarów-Osada powstaje wielopokoleniowa orkiestra dęta. Przyszli jej członkowie już przygotowują się do nowej roli, a jeszcze w tym tygodniu mają otrzymać nowe instrumenty.
Ich zakup, a także organizacja warsztatów muzycznych i otwartych spotkań są możliwe dzięki środkom, pozyskanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Zamojski” z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Orkiestra będzie liczyć 20 osób w wieku, od 12 do 74 lat, mieszkających w gminie Komarów.
Od marca w świetlicy wiejskiej w Zubowicach odbywają się zajęcia teoretyczne. Po dostarczeniu nowych instrumentów: trąbek, klarnetów, fletów, saksofonów, bębnów, puzonów, tub i talerzy, muzycy rozpoczną naukę praktyczną.
Pierwsza publiczna prezentacja orkiestry jest planowana na czerwiec, ale większe umiejętności komarowscy artyści będą mogli pokazać dopiero jesienią. Według instruktora prowadzącego warsztaty, odpowiednie przygotowanie muzyków do występów wymaga bowiem co najmniej półrocznego okresu intensywnych zajęć.
Warsztaty w ramach projektu pod nazwą „Orkiestra dęta siła tradycji – utworzenie i działalność wielopokoleniowej orkiestry dętej” potrwają do końca tego miesiąca, ale autorzy pomysłu mają nadzieję, że orkiestra będzie działać zdecydowanie dłużej. Środków na ten cel zamierzają szukać w kolejnych programach unijnych. Wsparcie dla orkiestry deklarują również władze gminy.
Tradycje orkiestrowe Komarowa sięgają okresu międzywojennego. Po II Wojnie Światowej orkiestra przestała istnieć, a teraz, dzięki zapałowi mieszkańców, są szanse na jej reaktywację.
Więcej na www.ias24.eu
Skip to content