WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzegany – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

Formy przygotowań do świąt Wielkiej Nocy mogą być bardzo urozmaicone, w związku z tym pragnę poinformować, że w tym roku oprawą świątecznej tradycji będzie m in. „KIERMASZ WIELKANOCNY”, który odbędzie się w Komarowie-Osadzie przy Urzędzie Gminy w dniu 10.04.2011. (niedziela) o godz. 09.30. W związku z tym kieruję informację do wszystkich zespołów KGW o przygotowanie stoiska (podobnie jak na dożynki). Zespoły zaprezentują własną twórczość ludową-autorską bądź zespołową oraz wypieki wielkanocne. Każdy zespół będzie miał do dyspozycji stół, na którym wystawi swoje specjały (należy zabrać ze sobą zadaszenie).

Dochód ze sprzedaży będzie do dyspozycji Koła wg. własnych ustaleń i potrzeb.

 

PRZEWIDZIANA JEST NAGRODA WÓJTA GMINY KOMARÓW

Bliższe informacje można uzyskać w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie pod nr. tel.  84 6153102  wew. 39 (Dom Kultury), lub 84 6153219 (Biblioteka).

Komarów-Osada, 23.03.2011 r.

                                                           Instruktor ds. animacji ruchu artystycznego

                                                                     plastyk Urszula Pakuła

Skip to content