images.jpegMieszkańcy Gminy Komarów-Osada mogą dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku. Próbkę krwi, na podstawie której są kwalifikowani dawcy, będzie można przekazać w najbliższą sobotę 20 listopada.

Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Tomaszowa Lubelskiego, od 9.00 do 12.30 będą czekać na dawców w wieku od 18 do 50 lat w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie. Będzie to pierwsza tego typu akcja w gminie.

Nazwiska osób, które w przyszłości mogą być dawcami szpiku, zostaną wpisane do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

Specjaliści przypominają, że oddawanie szpiku jest honorowe i bezpieczne dla dawcy. Pobrany szpik kostny regeneruje się w ciągu kilku tygodni i można go oddawać w ciągu życia wielokrotnie.

Oprócz kandydatów na dawców szpiku organizatorzy akcji zapraszają także do oddawania krwi osoby, które nie przekroczyły 65 roku życia. 

Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie-Osadzie został reaktywowany w grudniu 2008 roku. Wśród dawców, którzy oddali najwięcej krwi są m.in.:  Bogdan Dąbek, Jerzy Lewczuk i Marta Firek, która razem z innymi krwiodawcami otrzymała w ubiegłym roku tytuł „Człowieka Roku Gminy Komarów”.

Więcej na www.iaslubelskie.pl

Skip to content