dsc_0959.jpgZ udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych, kombatantów, kawalerzystów i mieszkańców z całego regionu w ostatnią niedzielę sierpnia w Wolicy Śniatyckiej odbyły się obchody 90 rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Według szacunków organizatorów w uroczystościach, upamiętniających zwycięską bitwę kawaleryjską z 1920 roku, wzięło udział ponad 10 tysięcy osób.

W sobotę 28 sierpnia na cmentarzu w Komarowie – Osadzie odbył się capstrzyk i apel poległych. Główne uroczystości w niedzielę rozpoczęła polowa msza święta. Potem, po okolicznościowych przemówieniach, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wieńce w miejscu pamięci. Wśród nich byli m.in.: przedstawiciel Prezydenta RP Waldemar Strzałkowski, delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej z pułkownikiem Ryszardem Najczukiem na czele, Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, Prezes Stowarzyszenia Kół Pułkowych Kawalerii Polskiej w Londynie major Zbigniew Makowiecki, autorytet w dziedzinie Kawalerii Polskiej Lesław Kujawski, przybyły z Montrealu syn dowódcy 9 Pułku Ułanów Stefana Dembińskiego Maciej Dembiński z żoną, były Ambasador Polski przy Pakcie Atlantyckim Andrzej Krzeczunowicz i Przewodniczący Zarządu Fundacji na rzecz tradycji Jazdy Polskiej Karola Skowrońska.

Podczas uroczystości 14 osobom wręczono złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi oraz medale wojewody i zarządu województwa lubelskiego. Otrzymali je: Łucja Płachta z Wolicy Śniatyckiej, Emil Juszkiewicz, Jerzy Łazar, Lucyna Majcher i Izabela Stąsiek z Antoniówki, Marcela Zając z miejscowości Dub, Andrzej Jednac ze Śniatycz, Ryszard Kasprzak z Krzywegostoku–Kolonii, Janusz Siekierda z Janówki Wschodniej, Mieczysław Parol z Komarowa-Wsi i Jerzy Pałczyński z Komarowa-Osady. Medalem wojewody został odznaczony także prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem 1920” Tomasz Dudek, a medalem wojewody i zarządu województwa wójt Gminy Komarów – Osada Wiesława Sieńkowska.

W części artystycznej zatytułowanej „Zostały tylko ślady podków i żywa pamięć po tych dniach…” wystąpili uczniowie szkół podstawowych i publicznych gimnazjów w Komarowie – Osadzie i w Zubowicach oraz chór nauczycielski „Dominanta”.

Największą atrakcją tegorocznych obchodów była inscenizacja bitwy. Uczestniczyło w niej prawie 300 konnych, pasjonatów kawalerii z całej Polski. Po 90 latach naprzeciw siebie ponownie stanęły: polska 1 Dywizja Jazdy i 1 Armia Konna Budionnego. Publiczność mogła obejrzeć szarże ułańskie, popisy kaskaderskie i efekty pirotechniczne.

Zdaniem władz Gminy Komarów-Osada organizacja obchodów nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu organizacji i osób. M.in. na potrzeby ułanów, uczestniczących w inscenizacji, aż 7 tysięcy pierogów i inne potrawy regionalne, przygotowały członkinie kół gospodyń wiejskich z: Komarowa-Wsi, Ruszczyzny, Wolicy Śniatyckiej, Antoniówki, Duba, Janówki i Krzywegostoku oraz członkowie klubu „Legenda”, działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury. Ponadto o bezpieczeństwo i porządek podczas uroczystości dbali nie tylko miejscowi strażacy ochotnicy, ale również ich koledzy z: Krynic, Łabuń i Łabuniek, Perespy w gminie Tyszowce oraz Zawalowa w gminie Miączyn.

Organizatorami obchodów byli: Rada Gminy i Wójt Gminy Komarów-Osada, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz Garnizon Warszawa.


Więcej na
www.iaslubelskie.pl

Skip to content