31.03.2010 r. Wszyscy mieszkańcy gminy Komarów – Osada w Powiecie Zamojskim mogą mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, ale czy tak się stanie zależy od nich samych. Operator, który ma budować sieć, musi bowiem poprowadzić światłowody przez ich działki. W pierwszych miejscowościach internet mógłby się pojawić jeszcze w tym roku, w pozostałych do końca 2011.

Przedstawiciele operatora, swoją propozycję przedstawili w środę 31 marca na sesji rady Gminy. Wybrali gminę Komarów, bo jest ona jedną z prawie 60 gmin w Polsce, tworzących tak zwane „białe plamy telekomunikacyjne”. Wprawdzie dostęp do sieci jest, ale tylko radiowej. „Mieszkańcy narzekają, że z internetu trudno korzystać, bo jest wolny i często się psuje” – tłumaczy wójt Wiesława Sieńkowska.

Podczas sesji specjaliści przekonywali radnych i sołtysów, by ci pomogli dotrzeć do właścicieli działek, przez które mają prowadzić światłowody. Bez ich zgody budowa sieci nie będzie możliwa. Dzięki niej odbiorcy mogliby nie tylko korzystać z szybkiego internetu, ale także prowadzić rozmowy telefoniczne i oglądać telewizję.  

Wójt Wiesława Sieńkowska jest bardzo zadowolona z tej propozycji, bo ani samorząd ,ani mieszkańcy nie muszą za nią płacić. Jedyne koszty byłyby związane tylko z opłatami abonamentowymi.

Projekt inwestycji już jest. Teraz operator będzie rozmawiać z mieszkańcami i starać się o odpowiednie zezwolenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze w tym roku z sieci będą mogli korzystać mieszkańcy 4 miejscowości: Komarowa-Osady, Antoniówki, Śniatycz i Księżostanów.  

Inwestor chce od podstaw zbudować w sumie 6 węzłów telekomunikacyjnych w:  Śniatyczach, Dubie, Janówce, Księżostanach, Zubowicach i miejscowości Sosnowa Dębowa. Zamierza też rozbudować 2 kolejne w: Antoniówce i Komarowie Osadzie.

Więcej na www.iaslubelskie.pl

Skip to content