11 listopada w gminie Komarów – Osada to od ponad 20 lat nie tylko obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale również wręczenie nagród i tytułów „Człowieka Roku”. Tym razem wyróżnienia odbiorą: sztangistka Katarzyna Portka oraz członkowie Komitetu Utworzenia Kaplicy w Kraczewie i Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie.

Tytuły przyznaje kapituła Wieczystej Fundacji im.prof.Romana Trześniowskiego. Zgodnie z wolą fundatora w ten sposób są nagradzane osoby, organizacje, kluby i zespoły, które angażują się społecznie w rozwój gminy i jej mieszkańców. Każdego roku wyróżnienia są wręczane właśnie podczas rocznicowych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tak będzie również tym razem. Uroczystości rozpocznie o 10.00 msza święta. Po niej uczestnicy obchodów złożą wieńce i kwiaty w miejscach pamięci, a następnie w Samorządowym Ośrodku Kultury odbędzie się część artystyczna, podczas której tegoroczni laureaci odbiorą tytuły „Człowieka Roku Gminy Komarów”. Całość uzupełni montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Zubowicach.

Uczestnicy uroczystości będą też mogli obejrzeć wystawę, poświęconą prof.Trześniowskiemu. Są to: pamiątki, odznaczenia i tytuły, jakie otrzymał za osiągnięcia w pracy zawodowej jako nauczyciel i wykładowca uniwersytecki oraz związane z nim fotografie.

Roman Trześniowski urodził się 1 sierpnia 1909 roku w Komarowie. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Chełmie, potem wykładał w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, której władze w 1992 roku nadały mu tytuł doktora honoris causa. Zmarł w wieku 94 lat w 2004 roku w Warszawie. 

Więcej na www.iaslubelskie.pl

Skip to content