Przegląd Piesni Religijnej Osób Niepełnosprawnych28 listopada 2008 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie odbył się VI Przegląd Pieśni Religijnej Osób Niepełnosprawnych pod Honorowym Patronatem ks. Biskupa Wacława Depo.

Przegląd został zorganizowany przez „Stowarzyszenie w Dobrej Wierze”, Warsztat Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej i Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie. W przeglądzie wystąpiło 50 wykonawców niepełnosprawnych z 10 Warsztatów Terapii Zajęciowej. Celem przeglądu było rozwijanie zainteresowań i talentów artystycznych wśród osób niepełnosprawnych, budzenie wrażliwości muzycznych oraz wartości chrześcijańskich oraz integrację młodzieży niepełnosprawnej z różnych środowisk. W ostatni piątek listopada Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie rozbrzmiewał śpiewem religijnym w wykonaniu niecodziennych artystów – artystów wiary, jak powiedział o Nich ksiądz Biskup Wacław Depo. Uczestnicy Przeglądu przyjechali do nas z powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i biłgorajskiego. Przyjeżdżają, co roku, aby „muzyką budzić pragnienie dobrych czynów” [Pitagoras], aby pokazać, że dysfunkcja nie jest przeszkodą w tworzeniu kultury, a uczestnictwo w jej tworzeniu jest wykraczaniem poza granice samego siebie w swojej niesprawności. Tworzenie i prezentowanie własnego dorobku jest formą wsparcia w przekraczaniu barier niemocy i rozpaczy. Przegląd rozpoczął się pieśniami, „Gdy Boży duch wypełnia mnie” i „Chrześcijanin tańczy” wprowadzając nas, jak powiedział Dziekan Józef Tucki ogłaszając wyniki przeglądu, w atmosferę pielgrzymowania i przypominając, że chrześcijaństwo to religia radości. Wykonawcy śpiewali nam, o zaufaniu Panu Bogu, jako gwarancji kroczenia dobrą drogą.. Uczestnicy swoim śpiewem przypominali, że jeżeli miłość, która jest w nas będziemy realizowali w swoim życiu codziennym, to zawsze osiągniemy cel. Przegląd zakończyło przesłanie „w mroku jest tyle światła ile życia w otwartej róży, ile Boga wstępującego na brzegi duszy” i prośba „tylko mnie Panie poprowadź, Tobie powierzam mą duszę”.

W Przeglądzie brały udział Warsztaty Terapii Zajęciowej z Muratyna, Dominikanówki, Józefowa, Turkowic, Rozłopów, Zwierzyńca, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Wolicy Brzozowej oraz Specjalny Ośrodek Wychowawczy z Tomaszowa Lubelskiego. Komisji konkursowej w składzie Pani Janina Biszczan i Pani Lucyna Baryła przewodniczył ks. Dziekan Józef Tucki. Wszyscy wykonawcy, zgodnie z decyzją jury, zajęli pierwsze miejsce i otrzymali nagrody. Wszystkim zebranym organizatorzy zapewnili smaczny poczęstunek.

Skip to content