„Każdy w granicach ojczyzny swej chleba może dostawać, ile mu potrzeba” (Klonowic)

7 września 2008 roku w Gminie Komarów-Osada odbyły się gminno-parafialne dożynki. Uroczystość ta była ukoronowaniem całorocznego trudu rolników oraz dziękczynieniem, złożonym Bogu za Jego dary. 

Święto plonów rozpoczął przemarsz ulicami Komarowa korowodu dożynkowego prowadzonego przez Starostów Panią Grażynę Kułaj i Pana Bogdana Papugę oraz orkiestrę strażacką na plac przed kościołem. Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się wystąpieniem Pani Wiesławy Sieńkowskiej Wójta Gminy Komarów-Osada. Podczas uroczystej Mszy Św. homilię wygłosił Proboszcz Parafii w Komarowie Księdz Tomasza Bomba. W czasie uroczystej Mszy Świętej, złożono chleb – symbol ciężkiej pracy rolnika, wpleciony w życie człowieka od wieków, darzony wielkim szacunkiem i uważany za dar nieba. Jako pierwsi chleb złożyli starostowie dożynek a następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw. Po mszy chleb został podzielony między zebranych.     Następnie przedstawiono montaż poetycko-muzyczny „Od ziarenka do bochenka”, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Komarowie przygotowany pod kierunkiem Pani Renaty Karwat, Pani Barbary Tokarskiej i Pana Marka Biszczana. W czasie występów mogliśmy posłuchać pieśni dożynkowych i ludowych wykonanych przez zespoły śpiewacze: Borowianki z Antoniówki, Śniatyczanki ze Śniatycz, Ruszczyźnianki z Ruszczyzny oraz KGW z Wolicy Śniatyckiej i Klub Seniora „Legenda” działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie. Na scenie zaprezentowała się także Karolina Jachimek reprezentująca sołectwo Sosnowa-Dębowa. Była to najmłodsza recytatorka.
    W trakcie dożynek odbył się także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, w którym wzięło udział 13 wieńców z sołectw: Tomaszówka, Kadłubiska, Komarów-Osada, Janówka Wsch. i Zach., Wolica Śniatycka, Komarów Wieś, Antoniówka, Ruszczyzna, Śniatycze, Sosnowa-Dębowa i Kraczew oraz wieńce z Klubu Seniora Legenda i Jednostki OSP z Komarowa-Osady. Strażacy wieniec złożyli w darze za plony z komarowskich pól, i jako podziękowanie Panu Bogu za szczęśliwe żniwa, bez interwencji z ich strony.
Komisja konkursowa postanowiła przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich. Uroczystości dożynkowe ubogacała muzyką orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy. Towarzyszył im także kiermasz sztuki ludowej, na którym prezentowali swoje wyroby KGW z terenu gminy oraz artyści ludowi Pan Chmiel – garncarz oraz rzeźbiarze Pan Kitka.Święto plonów zakończył festyn rekreacyjno-sportowy zorganizowany na obiekcie sportowym przy szkole podstawowej w Komarowie. Organizatorzy zadbali o dobrą zabawę i miłą atmosferę. Podczas festynu odbył się mecz piłki ręcznej: absolwenci Szkoły Podstawowej (gimnazjum jeszcze nie istniało) i uczniowie Publicznego Gimnazjum w Komarowie. Rozgrywki zakończyły się wygraną Gimnazjum 22:11. Dziękujemy obu drużynom za emocjonujący mecz a drużynie absolwentów składamy szczególne podziękowania za to, że potrafili się zorganizować i wyjść po latach na boisko. W tym składzie grali po raz pierwszy a kapitanem drużyny była Pani Wanda Marczyk. Zorganizowane gry i zabawy największym powodzeniem cieszyły się wśród dzieci.

 

Skip to content