31 sierpnia 2008 roku na polach Wolicy Śniatyckiej odbyły się obchody 88 Rocznicy  zwycięskiej Bitwy Jazdy Polskiej z Konaramią Budionnego pod Komarowem.
Nad uroczystościami honorowy patronat objął JE Ks. dr Wacław Depo Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Dla formacji kawalerii ochotniczej uroczystość rozpoczęła się już w sobotę 30.08.2008 r wieczorem capstrzykiem szwadronów jazdy, który miał miejsce przy kościele pw. Trójcy Św. w Komarowie, w którym wzięły udział także władze samorządowe gminy: Pani Wiesława Sieńkowska Wójt Gminy Komarów-Osada i Vicewójt Pan Stanisław Siek. Po złożeniu meldunku Księdzu Proboszczowi przez dowódcę zgrupowania Pana Tomasza Dudka, ułani zostali serdecznie powitani i tak jak 88 lat temu pobłogosławieni. Po krótkiej modlitwie w kościele, spadkobiercy tradycji ułańskich udali się na mogiłę kawalerzystów z 1920 roku, by oddać hołd poległym. Po ustawieniu warty honorowej został przeprowadzony apel poległych, który wraz z salwą i trębaczem ścisnęły za serce niejednego uczestnika tej skromnej acz jak wymownej uroczystości. Po zakończeniu capstrzyku nastąpił powrót do stanicy w Krzywymstok Kol. Wspólna biesiada przy ognisku i ułańskie pieśni dopełniły klimatu.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się następnego dnia o godz. 1000 w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej ceremoniałem wojskowym przeprowadzonym przez 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. Meldunek dowódcy płk Zbigniewowi Pazurze złożył kpt. Michał Małyska. Po powitaniu gości przez Wójta Gminy Panią Wiesławę Sieńkowską rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą odprawili w koncelebrze ksiądz kanonik Tadeusz Bastrzyk proboszcz parafii w Jarosławcu jako głównego celebrans, ksiądz prałat Józef Tucki dziekan dekanatu Tyszowce, ksiądz kanonik Stanisław Budzyński dziekan Dekanatu Grabowiec, ksiądz kanonik Władysław Czajka Dziekan z Równego na Ukrainie, ksiądz Tomasz Bomba proboszcz parafii w Komarowie, Ojciec Wojciech Pawlicki Redemptorystaz Zamościa, który wygłosił homilię.

Część patriotyczno-religijną obchodów zakończyła defilada przyjmowana przez dowódcę 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa płk. Zbigniewa Pazurę oraz montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu młodzieży z publicznego Gimnazjum w Komarowie pod kierunkiem Pani Beaty Zarębskiej-Jachymek i zespołów działających przy Samorządowym Ośrodku Kultury, które przygotowała i dyrygowała Pani Alicja Saturska.

Dla ułanów niedziela rozpoczęła się Polową Mszą Świętą w stanicy kawaleryjskiej odprawioną na tle słynnego wzgórza 255. Potem przejazd na pole bitwy i ustawienie w szyku 70 ułanów z końmi z całej Polski. Przekazanie meldunków poszczególnych formacji dowódcy zgrupowania a następnie Władzom Gminy. Wielkie święto kawalerii zostało tym razem okraszone przejęciem barw walecznego 9 Pułku Ułanów Małopolskich przez zamojską formację kawaleryjską. Te barwy jako najbardziej skrwawionego pułku na polach pod Komarowem przekazał wraz z symboliczną lancą Prezydent Zamościa Pan Marcin Zamoyski i Wójt Gminy Pani Wiesława Sieńkowska. Po oficjalnej części rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Komarowem. Inscenizacje potyczek z bolszewikami, urozmaicone efektami pirotechnicznymi robiły naprawdę wielkie wrażenie. Szarże poszczególnych formacji potęgowały dumę współczesnych ułanów. Oklaski i słowa uznania od tych, którzy przybyli, by razem z kawalerzystami obchodzić kolejną rocznicę bitwy były dowodem wielkiego szacunku dla historii i tych współczesnych kawalerzystów.

W inscenizacji bitwy pod Komarowem brały udział:

  • <!–[if !supportLists]–>Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich z Kielc Dowódca wydzielonego oddziału Jerzy Sienkiewicz
  • <!–[endif]–>Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Niepołomic – Krakowa Dowódca rtm. Jan Znamiec
  • <!–[endif]–>Stowarzyszenie Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Lublina Dowódca Henryk Szewczuk
  • <!–[endif]–>Ułanów ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP oddział terenowy Ziemi Zamojskiej w barwach 9 pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa Dowódca Ryszard Szpatuśko
  • <!–[endif]–>Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki (ok. Warszawy) Dowódca Arkadiusz Michalik (po raz pierwszy)
  • <!–[endif]–>Konna Grupa im.1 Pułku Kawalerii KOP z Bielska Białej Dowódca Michał Czarnecki (po raz pierwszy)
  • <!–[endif]–>7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej z Poznania (po raz pierwszy)
  • <!–[endif]–>Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Tarnowa (po raz pierwszy)

I. Pełypyszyn, T. Dudek

Skip to content